Piątek, 9 czerwca 2023

Piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza” odbędzie się w niedzielę 11 czerwca w muzeum autora „Ferdydurke” we Wsoli k. Radomia. W programie zaplanowano m.in. koncerty Czesława Mozila, Kayah i Anny Dereszowskiej. Z kolei aktor Piotr Kondrat zaprezentuje monodram “Hamlet u Gombrowicza”.

“Apetyt na Gombrowicza” jest też okazją do zwiedzenia stałej wystawy “Ja, Gombrowicz”, która odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, pióra, dokumenty i fotografie rodzinne oraz jego ostatnią maszynę do pisania.

Piknik organizowany jest we współpracy z Fundacją Instytut Gombrowiczowski. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Z Radomia można na wydarzenie można wybrać się bezpłatnym autobusem.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 15 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda – Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Brat Jerzy poradził mu wówczas, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku “Chrobry”.

Podaj dalej