Poniedziałek, 6 września 2021

3 września w Krakowie swoje podwoje otworzyła siedziba Fundacji Muzeum Komiksu. W kamienicy przy ul. Sarego 7 będą odbywały się wystawy czasowe i spotkania z twórcami. Dostępna będzie również czytelnia literatury poświęconej komiksowi, a także ilustracji czy animacji.

Obecnie jest tam dostępna wystawa poświęcona Edmundowi Hejdakowi, autorowi aktywnemu w latach 40. ubiegłego wieku, który w prasie publikował komiksy nawiązujące nieraz do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej. W czytelni znaleźć można z kolei głównie nie albumy z komiksami, a literaturę naukową poświęconą temu zagadnieniu. To skarbnica wiedzy dla badaczy, studentów i pasjonatów, którzy zainteresowani są tematyką komiksu.

“W pewien sposób jest to walka o powstanie prawdziwego muzeum, które gromadziłoby zbiory z tego zakresu tematycznego, opracowywało te zbiory i prezentowało te opracowania. Chcemy doprowadzić do tego, żeby taka instytucja powstała. W siedzibie Fundacji Muzeum Komiksu mamy już częściowo zorganizowaną bibliotekę, ale nie z komiksami, bo mamy ich w naszych zbiorach tysiące i by się tu nie pomieściły. To biblioteka o charakterze naukowym. Są tu publikacje dotyczące nie tylko historii komiksu w Polsce, ale i monografie poświęcone konkretnym twórcom. Będziemy te zbiory rozbudowywać oraz organizować wystawy, według planów jedną na kwartał” – zapowiada Wojciech Jama, kolekcjoner komiksów i współzałożyciel Fundacji Muzeum Komiksu.

Wojciech Jama zaznacza, że na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie muzeum w pełnym tego słowa znaczeniu mogłoby zacząć funkcjonować. Jak twierdzi, zależne jest to w szczególności od zaangażowania podmiotów publicznych, np. samorządu czy państwa, które mogłyby sfinansować wynajem lub zakup odpowiedniego budynku, a także opłaciłoby specjalistów opiekujących się zbiorami.

W 2022 roku Fundacja planuje uruchomienie własnego wydawnictwa, poświęconego historii komiksu.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Voxfm.pl