Piątek, 2 września 2022
Nowe tłumaczenie Mai Justyny

Poznański Dom Wydawniczy Rebis opublikował ponadczasowe arcydzieło George’a Orwella „Folwark zwierzęcy” w przekładzie Mai Justyny.

Maja Justyna ukończyła Wydział Chemiczny na Politechnice Łódzkiej, od połowy lat 90-tych zajmuje się tłumaczeniami literatury, obecnie jest na emeryturze. Pod panieńskim nazwiskiem Maja Charkiewicz opublikowała szereg tytułów, a wśród nich „Godziny” Michaela Cunninghama (z Beatą Gontar), bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award (Rebis, 2016). Jako Maja Justyna opublikowała również liczne przekłady jak „Tulipanową gorączkę” Deborah Moggach (Rebis, 2017).

Jak informuje wydawca, George Orwell nazwał „Folwark Zwierzęcy” bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc, a prosta forma kryje uniwersalną wymowę. W momencie publikacji odczytywany był jako alegoria sowieckiego totalitaryzmu. Od 1945 roku przesłanie książki pozostaje wciąż przerażająco aktualne: to zjadliwa satyra na wrogów wolności, którzy pod różnymi sztandarami próbują uszczęśliwić ludzkość, zmieniając idyllę utopii w totalitarny koszmar.

W tej samej serii, w jakiej ukazał się „Folwark Zwierzęcy”, zatytułowanej „Wehikuł czasu” i która obejmuje klasyczne powieści science fiction, ukazał się też „Rok 1984”, podobnie jak „Folwark zwierzęcy”, w nowym tłumaczeniu, którego autorem jest Andrzej Jankowski. Jest to „najsłynniejsza dystopia literatury”, jak zapewnia poznański wydawca.  Powieść została przetłumaczona na 65 języków i sprzedana w ponad 30 mln egzemplarzy.

George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku w Bengalu. Gdy miał cztery lata, jego rodzina przeniosła się do Anglii. Studiował w Eton. Przez pięć lat służył w imperialnej policji w Birmie. W 1928 roku wylądował na paryskim bruku. Wróciwszy do Anglii, wciąż klepiąc biedę, zbliżył się do socjalizmu. Pracował jako korepetytor i pomocnik księgarski, pisał do czasopism, wydał pierwszą powieść. W 1937 roku wyjechał do Hiszpanii. Walczył po stronie republikanów, lecz omal nie zginął w komunistycznej czystce i ranny uciekł do Maroka. Owocem tych doświadczeń jest „W hołdzie Katalonii” (1938), jedna z najlepszych jego książek. W czasie II wojny światowej służył w Home Guard i pracował dla BBC. Był redaktorem literackim „Tribune”, pisał dla „Observera”. W 1945 roku opublikował „Folwark zwierzęcy”, który wraz z antyutopią „Rok 1984” (1949) przyniósł mu światową sławę. Zmarł w 1950 roku.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)