Poniedziałek, 7 września 2020
Leszek Sosnowski apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

Leszek Sosnowski, prezes zarządu Wydawnictwa Biały Kruk, w artykule zamieszczonym na portalu Wpolityce.pl odnosi się do Narodowego Czytania, wskazując na jego nieskuteczność, oraz do aktualnej sytuacji na rynku księgarskim. I postuluje o budowę Narodowej Sieci Księgarń.

“Nasz rynek książki posiada wbrew pozorom, moim zdaniem, olbrzymi potencjał. Ale żeby ten potencjał uruchomić, potrzebna jest jednak duża ilość prawdziwych księgarń. Niech internetowe placówki rozwijają się jak najlepiej, są bowiem bardzo potrzebne, ale nie mogą być jedyne. Nie mogą, bowiem stacjonarna księgarnia nigdy nie była tylko sklepem, to była de facto placówka kultury, miejsce najlepszej i permanentnej promocji książki, bezpośredniego z nią kontaktu. Bez tego kontaktu nie ma mowy o dobrej sprzedaży. Ponadto książka w internecie istnieje najwyżej kilka dni, a w księgarni – kilka lat. Łatwo kupuje się w e-sklepie, to prawda, ale tylko wtedy, gdy daną pozycję się już zna. Co jednak zrobić, żeby rzucić okiem na te setki i tysiące ukazujących się rocznie tytułów i dokonywać pośród nich samodzielnego wyboru? Trzeba regularnie wstępować do księgarni – nie ma innego wyjścia”.

Jak diagnozuje autor tekstu, “tak naprawdę chodzi nie tylko o popularyzację czytania, ale przede wszystkim o sprzedaż książek – to jest zadanie pierwsze. Po realizacji tego zadania wzrost czytelnictwa nastąpi automatycznie. Bez wzrostu sprzedaży nie tylko księgarnie upadną, ale i wydawcy; wielu zresztą już praktycznie nie funkcjonuje lub działa w ograniczonym zakresie”.

“Dlatego zwracam się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zainicjowanie budowy Narodowej Sieci Księgarń. Po roku efekt będzie nieporównywalny do efektów tzw. narodowego czytania, choćby na początek powstało tylko 100 nowych placówek, i będzie to bez wątpienia efekt trwalszy. Może ktoś wreszcie okaże zrozumienie dla książki w Polsce! Panie prezydencie, pozwolę sobie powołać się tu na naszą rozmowę sprzed kilku miesięcy i obietnicę powrotu do tej sprawy rynku książki po wyborach”.

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj: https://bit.ly/31YCquS

Podaj dalej
Autor: ET