środa, 29 grudnia 2021

W sobotę 11 grudnia zakończył się projekt „Prawiek-mikrokosmos”. Na legionowskim rynku odsłonięto makietę tytułowego “Prawieku” z powieści Olgi Tokarczuk.

“Wprowadzeni przez fantastyczny występ Teatru Akt, pilnowani przez czterech Archaniołów mogliśmy dokonać uroczystego odsłonięcia makiety tytułowej wsi, wykonanej przez grupę wspaniałej młodzieży z Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i Zespół Szkolny Milenium” – poinformowała Ewa Listkowska,dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie.

Relacje z odsłonięcia makiety:

Laureatką konkursu na scenariusz metodyczny „Wokół mikrokosmosu Prawieku” została Małgorzata Paderewska, nauczycielka historii w LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie i Zespole Szkół Salezjańskich w Legionowie, która przygotowała plan zajęć z młodzieżą pt. „Mądrość Prawieku”.

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Karolina Wiekiera, nauczycielka języka polskiego w Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie, za cykl lekcji powiązany z powieścią „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk oraz instalacją artystyczną „Prawiek – mikrokosmos” znajdującą się na rynku w Legionowie.

Oba scenariusze zostaną udostępnione do wykorzystania podczas lekcji z uczniami klas 4-6 szkoły podstawowej (scenariusz Karoliny Wiekiery) oraz uczniami klasy 8 szkoły podstawowej lub szkół ponadpodstawowych (scenariusz Małgorzaty Paderewskiej).

Oba scenariusze dostępne są >>>Tutaj

Ważnym elementem projektu „Prawiek – mikrokosmos” było stworzenie podczas warsztatów ceramicznych budowli obecnych w Prawieku. Uczestnikami warsztatów – rodzaju artystycznej podróży – byli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przy wsparciu wolontariuszy z Zespołu Szkolnego Milenium.

Makieta wioski z powieści Olgi Tokarczuk powstawała na dworcu w Legionowie (pomieszczenia na warsztaty użyczyły nam Poczytalnia Legionowo i KZB Legionowo Sp. z o.o.), a postępy prac można było obserwować przez przeszklone okna tymczasowej pracowni.

Od strony artystycznej nad całością czuwała Weronika Althamer, a Anna Cieślak i Agata Wrotkowska z Zespołu Szkolnego Milenium pilnowały zgodności z literackim oryginałem. W pracy, zwłaszcza z ceramiką, pomagali: Anna Wijatkowska z Fundacji Artystycznej Wylepiarnia i Jerzy Jastrzębski z Fundacji „Promień Słońca”. >>>Relacja z warsztatów

Podaj dalej
Autor: ET