Poniedziałek, 27 lutego 2017
Ile jest księgarń w Polsce?
  W piątek 24 lutego zarówno w "Rzeczpospolitej", jak i na portalu Gazeta.pl zamieszczono artykuły opisujące problemy polskiego księgarstwa. W "Rzeczpospolitej" tekst Piotra Mazurkiewicza zatytułowany jest "Odpływający klienci zdziesiątkowali księgarnie", a jego jego lead brzmi: "tak wiele nie ubyło ich od co najmniej sześciu lat. To efekt fatalnych wyników czytelnictwa Polaków, ale również coraz silniejszej konkurencji internetowej czy sieci hipermarketów". Na wstępie autor podaje informację, że "w 2016 roku z urzędowego rejestru zniknęło ponad 500 księgarń, a ich liczba spadła do 4,4 tys. Z tego według szacunków wywiadowni Bisnode Polska aktywnie działa na rynku ok. 2,7 tys. Reszta to tzw. firmy uśpione, z zawieszoną działalnością". Jako powód kryzysu księgarstwa autor uznaje, cytując Tomasza Starzyka, rzecznika firmy Bisnode Polska, "katastrofalny poziom czytelnictwa", wzrost zakupów książek w internecie oraz możliwość zakupu książek "w ostatnim czasie po niższych cenach w największych w Polsce dyskontach czy hipermarketach". Kolejna przyczyna takiego stanu to według autora tekstu "wprowadzenie darmowych podręczników dla uczniów podstawówek", czego nie można zrekompensować, "poszerzając ofertę o artykuły papiernicze i zabawki". Cytowany dalej Jerzy Leszek Okuniewski, prezes sieci …
Wyświetlono 25% materiału - 175 słów. Całość materiału zawiera 703 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się