Wtorek, 1 sierpnia 2023

„O sobie” to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Miasto Słowa, który odbędzie się między 23 a 27 sierpnia w Gdyni. Tradycyjnie towarzyszy on ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Tematyka festiwalu skupia się w tym roku na literaturze autobiograficznej, ale sporo miejsca zarezerwowano też na zagadnienia literatury wojennej, filozofii czy opowieści trójmiejskie. Oprócz licznych spotkań z autorkami i autorami – transmitowanych w większości online – w programie znalazły się również warsztaty, wystawy i koncerty.

Do Gdyni przybędą między innymi: Małgorzata Lebda, Renata Lis, Dorota Kotas, Weronika Anna Marczak czy prezydent Aleksander Kwaśniewski. W ramach festiwalu zagrają i zaśpiewają Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz oraz Pablopavo i Ludziki. A w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej obejrzymy towarzyszące wydarzeniu wystawy fotografii i plakatów poświęcone noblistce. A to tylko wycinek zaplanowanych wydarzeń.

O sobie, czyli o nas wszystkich

W 2023 roku w Mieście Słowa przyglądać się będziemy bacznie współczesnemu polskiemu pisarstwu autobiografizującemu i zastanowimy się, dokąd to wyraźne ostatnio nastawienie na „ja” w literaturze prowadzi. Zauważalny jest zwrot ku uderzającej otwartości i odważnej problematyce – poczynając od wykluczeń tożsamościowych, na zaburzeniach psychicznych kończąc. Już teraz można więc założyć, że spotkania wokół omawianych książek będą ważnym czytelniczym doświadczeniem.

Renata Lis opowie w Gdyni o swoim głośnym już, konfesyjnym manifeście i eseju krytyczno-literackim „Moja ukochana i ja”. Zbierając świetne recenzje za subtelności języka i moc przekazu, książka ta jednocześnie podaje każdemu z nas instrukcję naprawy świata. Korzystajmy.

Poruszające świadectwa życia z chorobami psychicznymi oraz pasma nadużyć i przemocy, których ofiarą padają takie osoby, dają w swoich książkach Aleksandra Młynarczyk-Gemza i Katarzyna Szaulińska. W Gdyni opowiedzą, dlaczego i po co powstały „Zapiski wariatki” i „Czarna ręka, zsiadłe mleko”.

O doświadczaniu rzeczywistości przepuszczonych przez ważny w osobistej historii filtr muzyki z Agnieszką Szydłowską porozmawiają Filip Kalinowski, Paweł Sołtys i Jarek Szubrycht. Hip hop, reggae czy metal – wszystkie te gatunki okazują się mieć więcej wspólnego, niż się początkowo wydaje.

„O sobie” to dla wielu w ostatnim roku również opowieść definiowana przez wojenny dramat. Walery Butewicz, Oleksandra Iwaniuk i Anna Łazar w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz pochylą się nad najważniejszymi kwestiami poruszanymi w nowych książkach zza wschodniej granicy. Ponieważ to właśnie literatura okazuje się mówić więcej i pełniej niż doniesienia prasowe.

W Mieście Słowa będzie również o dwojgu sławnych Polaków. W 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej ukazało się bowiem trzecie, rozszerzone wydanie biografii noblistki. O „Pamiątkowych rupieciach” opowiedzą więc autorki – Anna Bikont i Joanna Szczęsna. Drugie wydarzenie to prawdziwe spotkanie na szczycie. Jego gościem będzie były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pretekstem do rozmowy jest wydany w tym roku wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Aleksandra Kaczorowskiego. Obaj będą obecni w Gdyni.

Trójmiasto i inne zakamarki

Tegoroczny Festiwal będzie miał również ważny rys lokalny. Podczas spotkania „Inne Trójmiasta” Grzegorz Piątek, Jan Daniluk i Tomasz Słomczyński zastanawiać się będą wspólnie z Moniką Ochędowską nad tym, kto i jak tworzy narracje leżące u podstaw legend miejskich i mitów miast. Przyczynkiem do rozmowy będą trzy pozycje: demitologizujący esej Piątka „Gdynia obiecana”, historyczne pocztówki z międzywojnia Daniluka czyli „Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)” i opowieść o Sopocie i tworzących kurort ludziach, czyli „Sopoty” Słomczyńskiego. Zatopimy się też w kaszubski nadrealizm i trójmiejskie opowieści magiczne, a przewodniczkami w tej podróży będą Martyna Bunda i Barbara Piórkowska.
Przyjrzymy się też innym rejonom i innym rodakom. Nominowana do GDYNI w 2017 roku Anna Cieplak powraca ze swoją najnowszą powieścią „Ciało huty”. Wspólnie z debiutem pisarskim piosenkarki Katarzyny Groniec pt. „Kundle” książki te będą tłem do rozmowy autorek o śląskich rozdarciach, brakach i niespełnieniach. Czy remedium na te problemy może być znalezienie alternatywy do brutalnych zasad kapitalizmu? Ten wątek w swojej twórczości poruszają, a w Gdyni opowiedzą o nim, Inga Iwasiów i Mateusz Górniak. A do tego gratka – laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Poezja z 2019 roku, Małgorzata Lebda, zaprezentuje premierowo swoją wyczekiwaną, bo pierwszą prozatorską książkę, pt. „Łakome”.

Wszystko jest filozofią

W Mieście Słowa jest również miejsce na filozofię. W cyklu „Wszystko jest filozofią” odbędą się dwa spotkania. Pierwsze z nich poświęcone będzie sile autobiografii. Pretekstem do rozmowy jest sporządzony przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Polaków portret własny XXI wieku pod tytułem „Cała siła, jaką czerpię na życie”. Olga Górska w debiucie „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Dorota Kotas (laureatka GDYNI z 2020 roku) w „Czerwonym młoteczku” i Patryk Pufelski w „Pawilonie małych ssaków” stworzyli własne, prozatorskie portrety. Podczas spotkania dowiemy się, czym naprawdę są te wszystkie opowieści, jaka tkwi w nich moc i dlaczego nie powstały wcześniej?

Druga rozmowa w cyklu krążyć będzie wokół tematu przebaczenia, a więc wokół refleksji nad kondycją człowieka w XXI wieku. Jej gośćmi będą literaturoznawca i autor Jacek Leociak oraz ksiądz Krzysztof Niedałtowski, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej.

Miasto Słowa dla dzieci i młodzieży

Program Festiwalu nie zapomina także o młodszych czytelnikach. Prawdziwym hitem okaże się zapewne spotkanie z autorkami serii „Rodzina Monet” oraz „Friends” i „Students” – Weroniką Anną Marczak i Aleksandrą Negrońską. Będzie to pierwsza trójmiejska wizyta najpopularniejszych obecnie polskich pisarek i ukłon w stronę młodszej frakcji festiwalowej publiczności. Sukcesy ich absolutnie bestsellerowych serii wydawniczych zadają kłam stwierdzeniu, że nastolatki porzuciły książki dla telefonów. I pokazują, że tzw. pokolenie młodych dorosłych to w czytelnictwie wielka siła.

Najmłodsza część publiczności podczas festiwalu będzie mogła zagłębić się w nieco tajemnicze światy. Barbara Sadurska, debiutująca w gatunku literatury dziecięcej książką „Srebrny smok”, przybliży zwyczaje tych zachwycających stworzeń. Sekrety Bałtyku wyjawi z kolei Jan Wilkanowski, autor książki „Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych”, który zna prawie każde ziarnko piasku na rodzimych plażach.

Finał 18. Nagrody Literackiej Gdynia

Festiwal Miasto Słowa to również spotkania z tegorocznymi nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w czterech kategoriach: esej, poezja, proza oraz przekład na język polski. Kulminacyjnym momentem festiwalu jest zawsze gala wręczenia nagród, która w tym roku odbędzie się 25 sierpnia, po raz pierwszy w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdyni, oraz pamiątkową statuetkę – Literacką Kostkę. Dzień później odbędzie się spotkanie z laureatkami i laureatami nagrody.

Wydarzenia dodatkowe

W Mieście Słowa, podczas dwóch koncertów, zabrzmi również muzyka. 25 sierpnia usłyszymy projekt Matylda/Łukasiewicz. Tworzone przez Matyldę Damięcką i Radka Łukasiewicza duo to jedno z cenniejszych tegorocznych odkryć na rodzimej scenie muzycznej. Kolejnego dnia wystąpi zespół Pablopavo i Ludziki. Jego liderem jest Paweł Sołtys, zdobywca Nagrody Literackiej GDYNIA z 2018 roku za zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Wstęp na obydwa koncerty jest płatny.

Młodzież i dorośli chcący zdobyć lub udoskonalić swoje umiejętności pisarskie będą mogli wziąć udział w warsztatach reporterskich prowadzonych przez Daniela Lisa (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona). W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś Gdyńskiego Studia Animacji. Warsztat organizowany jest przy współudziale Fundacja Trefl.
W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej na gości festiwalu czekać będą również dwie wystawy poświęcone poetce. „Okładka Szymborskiej” zaprezentuje 15 prac graficznych – finalistów konkursu promującego czytelnictwo. Z kolei wystawa „Radość pisania/ Radość fotografowania” ukazuje noblistkę w obiektywie Joanny Helander, a fotografie pochodzą z lat 80. oraz z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Tradycyjnie już, na stanowisku gdyńskiej księgarni Vademecum będzie można zakupić prezentowane i omawiane podczas Festiwalu książki.

Centrum festiwalowych wydarzeń i miejscem odbywania się większości spotkań będzie Muzeum Miasta Gdyni.

Szczegółowy program Festiwalu wraz z dodatkowymi informacjami dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.

Program festiwalu:

18 sierpnia| piątek
Okładka Szymborskiej | wystawa konkursu graficznego | plac Wolnej Ukrainy

21 sierpnia | poniedziałek
Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander | wystawa | Muzeum Miasta Gdyni

23 sierpnia | środa

godz. 17.00 – ESEJ | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Anna R. Burzyńska, Konrad Niemira, Grzegorz Piątek, Piotr Sadzik, Jarek Szubrycht. Prowadzenie: Magdalena Kicińska | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia; wydarzenie w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA.

 

godz. 18.30 – POEZJA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Marcin Czerkasow, Anouk Herman, Joanna Oparek, Piotr Przybyła, Adam Wiedemann. Prowadzenie: Jakub Skurtys | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia; wydarzenie w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA.

 

godz. 20.00 – Łakome – premiera powieści Małgorzaty Lebdy. Prowadzenie: Eliza Kącka | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia

W roku 2019 Małgorzata Lebda zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia za Sny uckermärkerów, w 2023 powraca ze swoją pierwszą powieścią, której premiera otwiera tegoroczną edycję festiwalu Miasto Słowa. W Łakomych życie przeciwstawia się umieraniu, a po białym śniegu biegnie lis i wygląda, jakby w białym polu płonęło ognisko. Podchodzi. Kręci mi się w głowie. Kładę się w śnieg. Nad swoim pyskiem widzę pysk lisa.

24 sierpnia ׀ czwartek

godz. 16.00 – Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl – Gdyńskie Centrum Animacji. Łącznie piętnaście godzin zajęć. Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą zdobyć lub udoskonalić umiejętności pisarskie. W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś miejsca, gdzie między innymi grupa artystów tworzy animowane przygody „Rodziny Treflików”.
godz. 17.00 – PROZA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Wiktoria Bieżuńska, Mateusz Górniak, Agnieszka Jelonek, Zyta Rudzka, Małgorzata Żarów. Prowadzenie: Zofia Król | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia; wydarzenie w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA.
godz. 18.30 – PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Kaja Gucio, Jan Maria Kłoczowski, Jerzy Koch, René Koelblen, Stanisław Waszak, Krzysztof Majer. Prowadzenie: Piotr Paziński | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia; wydarzenie w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA.
godz. 20.00 – O sobie: Psychobiografie | Aleksandra Młynarczyk-Gemza i Katarzyna Szaulińska. Prowadzenie: Natalia Malek. Nienormatwność to wolność bycia sobą, która jednak krępowana przez społeczną presję bycia jak spod sztancy. Młynarczyk-Gemza i Szaulińska – jedna w eseistycznych autozapiskach, druga w powieści – przekraczają wszystkie możliwe granice, począwszy od tych klasowych, rodzinnych czy biologicznych, a na nienormatywności kończąc. Wychodzi z tego nie tylko świetna literatura, ale też studium przemocy, która przez samo istnienie wyobrażonych norm jest podsycana. Z autorkami porozmawia laureatka Nagrody Literackiej Gdynia – Natalia Malek.

25 sierpnia | piątek

godz. 10.00 – Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl – Gdyńskie Centrum Animacji
godz. 16.30 – Skundleni i oplute | Katarzyna Groniec i Anna Cieplak. Prowadzenie: Anna Marchewka | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia. Górny Śląsk i Zagłębie (dla goroli jedno i to samo, dla autochtonów dwa różne państwa) – tam wszystko jest możliwe, poza spokojem, stabilnością i spełnieniem. Z tego bogactwa i z tych braków rodzą się kapitalne prozy. Pierwsza z nich to jeden z najlepszych debiutów ostatniego sezonu, zaskakująca świetnym językiem i oryginalnym, świeżym humorem opowieść o śląskich rozbitkach. Druga to przeszło półwieczna opowieść, której tłem jest Huta Katowice ze swoją początkową obietnicą i końcowym rozczarowaniem.

godz. 18.00 – GALA NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA | Teatr Muzyczny w Gdyni – Sala Nova | wstęp na zaproszenia | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia oraz na kanale You Tube Gdynia Kulturalna. Live streaming będzie można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. Gala będzie dostępna i tłumaczona na PJM (język migowy).

godz. 20.30 – Matylda/Łukasiewicz | koncert | Teatr Muzyczny – Sala Nova | wydarzenie biletowane.

Matylda/ Łukasiewicz to nowy mocny duet na polskim rynku muzycznym. Matylda Damięcka śpiewa, Radek Łukasiewicz produkuje. W 2022 artyści zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. Teraz kontynuują współpracę we dwójkę, mają gotowy album, którego możemy spodziewać się jeszcze w tym roku, a promujący go numer „Matka” równocześnie podbija i chwyta za serca. Jak mówią sami: „Razem zastanawiamy się, jak się żyje kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji”. Zwykłe życie, niezwykła forma. Warto przekonać się o tym na żywo.

26 sierpnia | sobota

godz. 10.00 – Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl – Gdyńskie Centrum Animacji

godz. 12.00 – Krytycznie: Play it again, Jan | Krzysztof Bartnicki i Jerzy Jarniewicz. Jerzy Jarniewicz na Festiwalu Miasto Słowa zastanawiał się, dlaczego nikt nie sięga po literaturę staropolską i nie podejmuje prób jej uwspółcześnienia. Mówił między innymi: „Kto dziś czyta jeszcze choćby Pieśń świętojańską o Sobótce? Gdyby ktoś spróbował taką Sobótkę wprowadzić do współczesnej polszczyzny, gotów byłbym…”. Tak się składa, że wśród publiczności był wtedy laureat Nagrody Literackiej Gdynia, Krzysztof Bartnicki. Ten słowa Jarniewicza wziął do serca. I tak oto, kilka lat później, dostajemy Pieśń… Jana Kochanowskiego przepisaną na nowo i w oprawie muzycznej.

godz. 13.00 – Kapitalipsa | Inga Iwasiów i Mateusz Górniak. Prowadzenie: Adam Lipszyc. Dwie zupełnie różne książki prozatorskie, których nie łączy nic poza krytycznym stosunkiem do panującego nieporządku, który chyba najpełniej przejawia się w determinującym naszą codzienność kapitalizmie. By stawić mu czoła, potrzebny jest upór i opór. Oba odnajdziemy zarówno w Późnym życiu, jak i Dwóch powieściach ruchu.

godz. 14.00 – Krytycznie. O sobie: Ileż można? | Dorota Kozicka i Jerzy Jarniewicz. Prowadzenie: Zuzanna Sala. To spotkanie to krytyczne podsumowanie i rozwinięcie pasma O sobie, w ramach którego rozmawialiśmy o powstających ostatnio tekstach autobiograficznych. Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia obcuje z nieprzebraną liczbą tekstów, w tym także z ogromem tekstów autobiografizujących. Zuzanna Sala zapyta więc Jarniewicza i Kozicką – członków kapituły Nagrody – czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowym trendem we współczesnej literaturze polskiej? A także jakie ma on oblicza oraz dokąd owe ukierunkowanie na „ja” i „moje” nas zaprowadzi?
godz. 15.30 – Wszystko jest filozofią 2.3. O sobie: Cała siła autobiografii | Dorota Kotas, Olga Górska, Patryk Pufelski. Prowadzenie: Łukasz Mikołajewski | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia. Jakie są ryzyka, trudności, radości i polityczne stawki pisania queerowych autobiografii w Polsce – i dlaczego pojawiło się ich więcej po 2020 roku? Co mówią o Polsce i polskiej literaturze? Skąd bierze się siła tych opowieści i czym różni się podejście do pisania autobiograficznego trojga queerowych osób, które debiutowały w ostatnich latach? Nad tymi i innymi pytaniami zastanowią się wspólnie z współredaktorem antologii „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” oraz publicznością.

godz. 16.30 – O sobie: O mnie, o tobie, o nas | Renata Lis. Prowadzenie: Łukasz Mikołajewski | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia. Rozmowa o najnowszej z ukazujących się ostatnio w Polsce queerowych autobiografii. „Moja ukochana i ja” to śmiała historia miłosna, manifest polityczny i zarazem przełomowy esej literacki, frontalny i pozbawiony uników odpowiedzi na sytuację, gdy osobiste jest ściśle polityczne. Na czym polegała droga do napisania tego rodzaju opowieści? Jakie wyłaniają się z niej oraz innych queerowych autobiografii wskazówki i zarysy nowych sposobów naprawiania wspólnoty w coraz mroczniejszych i bardziej złowrogich czasach?

godz. 17.30 – Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia | Prowadzenie: Barbara Klicka, Dorota Kozicka, Adam Lipszyc, Tomasz Swoboda | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia; wydarzenie w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA.

godz. 19.30 – O sobie: Muzyka na słuchawkach to moja garda | Filip Kalinowski i Jarek Szubrycht. Prowadzenie: Agnieszka Szydłowska. Rycerzy dwóch, a każdy z nich innemu królestwu służy: hip hop i metal. Na okoliczność poszukiwań sensu istnienia w bitach, riffach i rymach przepyta ową dwójkę Agnieszka Szydłowska. Takiego składu nie było i już nie będzie.

godz. 21.00 – Pablopavo i Ludziki | koncert | Podwórko.art/ Scena Ucho | wydarzenie biletowane.

Paweł Sołtys, występujący pod pseudonimem artystycznym Pablopavo, to zwycięzca Paszportu Polityki, a także laureat Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancki zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Artysta, od wielu lat obecny na polskiej scenie, znany jest za sprawą licznych projektów muzycznych. Jako Pablopavo i Ludziki nagrał aż siedem płyt, z czego ostatnia ukazała się wiosną 2022 roku.

27 sierpnia | niedziela

godz. 11.00 – Pasmo dla dzieci (i nie tylko): Bałtyk – najlepsze morze na świecie | Jan Wilkanowski. Prowadzenie: Szymon Kloska. Jan Wilkanowski zna prawie każde ziarnko piasku na bałtyckich plażach. Nadmorskie ssaki, ptaki i nawet ryby opowiadają mu bezustannie o tajemnicach naszego morza. Częścią z nich się podzieli. Jest duża szansa, że po tym spotkaniu będziemy zupełnie inaczej myśleć o starym, dobrym Bałyku.
godz. 12.00 – O sobie: Książki wojenne | Walery Butewicz, Oleksandra Iwaniuk, Anna Łazar. Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz. Współczesna literatura ukraińska od wybuchu wojny jest coraz silniej obecna na polskim rynku. Wiersze, powieści, eseje, świadectwa czy dramaty okazały się mówić więcej i pełniej niż doniesienia prasowe. Natomiast tylko nieliczni są w stanie objąć okiem cały ten wojenny literacki krajobraz. Stąd też spotkanie tych, którym się to udało, a którzy opowiedzą o najważniejszych kwestiach poruszanych w nowych książkach zza wschodniej granicy.

godz. 14.00 – Wszystko jest filozofią 2.3. Przebaczenie | Jacek Leociak i Krzysztof Niedałtowski. Prowadzenie: Andrzej Karalus. Dyskusja o wybaczeniu to przede wszystkim refleksja nad kondycją człowieka. W europejskim kręgu kulturowym, którego jednym z fundamentów jest religia chrześcijańska, kwestia przebaczenia zyskuje szczególną rangę. W sferze życia publicznego przekonania religijne niemal całkowicie tracą dziś na znaczeniu. To nie osłabia jednak zainteresowania problemem przebaczenia. Prowadzi jedynie do powstania krytycznych pytań o możliwość zaistnienia czegoś takiego, jak wybaczenie.

godz. 15.30 – Inne Trójmiasta | Grzegorz Piątek, Jan Daniluk, Tomasz Słomczyński. Prowadzenie: Monika Ochędowska | wydarzenie będzie transmitowane na fb Nagrody Literackiej Gdynia. Demitologizujący esej, historyczne pocztówki z międzywojnia i opowieść o ludziach, którzy – mimo że niewidoczni dla historii – tworzyli i tworzą miasto. Trzy miasta i trzy zupełnie różne opowieści. Zaskakujące, bo ukazujące nieznane oblicza miejsc, które mieliśmy za oswojone. Punktem wyjścia tej rozmowy będzie pytanie o to, kto i jak tworzy narracje leżące u podstaw legend miejskich i mitów miast.

godz. 17.00 – Zupełnie inne trójmiasta | Martyna Bunda i Barbara Piórkowska. Prowadzenie: Szymon Kloska. Kaszubski nadrealizm czy trójmiejskie opowieści magiczne – tak można by myśleć o twórczości autorek. Martyna Bunda przyjeżdża do Gdyni chwilę po wydaniu finalnej części swojego tryptyku powieściowego. Barbara Piórkowska jest z kolei po świetnych Kraboszkach, a tuż przed premierą Gai.
godz. 18.30 – Rupiecie odkurzone | Anna Bikont i Joanna Szczęsna. Prowadzenie: Renata GorczyńskaWydanie trzecie rozszerzone – tyle wystarczyłoby powiedzieć o kolejnej edycji książki Bikont i Szczęsnej. Dla przyzwoitości dodajmy, że Pamiątkowe rupiecie to fenomenalna biografia Wisławy Szymborskiej, poniekąd autoryzowana przez autorkę, której osią jest jej twórczość (nie tylko ta poetycka). Nie ma chyba drugiej takiej osoby w historii literatury polskiej, z którą spędzanie czasu jest z jednej strony przyjemnością, a z drugiej prowadzi do potencjalnie nieskończonego ciągu epifanii.

godz. 19.30 – Na drugie mam „kompromis”. Wokół książki – Prezydent (…) | z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawia Aleksander KaczorowskiTa książka pokazuje dużo: od geopolityki po życie rodzinne. Ale najcenniejsze są te opowieści, których nie znaliśmy, a które kształtowały historię Polski ostatnich dziesięcioleci. Bo przecież Kwaśniewski, polityk, prezydent, a jednocześnie mąż i ojciec, to dla nas przede wszystkim kawał naszej historii. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Koczorowskim specjalnie dla gdyńskiej publiczności wymieszają to, co publiczne, z tym, co prywatne – dorzucając od czasu do czasu kapkę tego, co niepublikowane.

Podaj dalej
Autor: W