Czwartek, 11 stycznia 2024

Bo.wiem, Biblioteka Kraków, Rumuński Instytut Kultury i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone książce Paula Kenyona „Dzieci nocy. Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii”

Klub Dziennikarzy pod Gruszką, ul. Szczepańska 1, Kraków,

24.01.2024, godz. 18.00

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Kim byli despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy? Dlaczego akurat w Rumunii pojawiło się ich tak wielu? Jaką rolę odegrali i jak ich rządy wpłynęły na obecną kondycję kraju? Jak w tych realiach odnajduje się nowoczesne społeczeństwo rumuńskie? 

Na te i inne pytania związane z historią współczesnej Rumunii i postarają się odpowiedzieć:

  • dr hab. Kazimierz Jurczak, UJ;, kierownik Zakładu Filologia Rumuńska,
  • Łukasz Galusek, dyr. programowy Międzynarodowego Centrum Kultury oraz
  • dr Joanna Porawska – romanistka, współautorka „Wielkiego słownika rumuńsko-polskiego”.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Andreasik z Wydawnictwa UJ.

 

O książce Paula Kenyona „Dzieci nocy. Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii”

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceaușescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.

Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.

„To się czyta! Wytrawny dziennikarz opowiada o historii Rumunii. O jej przywódcach i ideologach – ambitnych, radykalnych, przewrotnych, mściwych – a także o trwaniu Rumunii wbrew szaleństwom ideologów i brutalności polityków. O jej mitach i złudzeniach. O jej kolorycie i pięknie”.
Błażej Brzostek, historyk, Uniwersytet Warszawski

 Autor: Paul Kenyon jest wielokrotnie nagradzanym brytyjskim dziennikarzem śledczym, producentem filmowym i dziennikarzem telewizyjnym. Pracuje jako korespondent dla BBC, relacjonując międzynarodowe konflikty. W 2009 roku został uhonorowany tytułem dziennikarza śledczego roku Royal Television Society za cykl filmów dokumentujących najniebezpieczniejszy szlak migracyjny przez Saharę. Jest też laureatem prestiżowej Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Jako pierwszy reporter obserwował w 2011 roku wojnę domową w Libii, obecnie jest korespondentem wojennym w Ukrainie. Jego wcześniejsza książka „Ziemia dyktatorów” (WUJ 2019) spotkała się ze znakomitym międzynarodowym odbiorem.

 

 

 

Podaj dalej