Czwartek, 28 września 2023
Nowa książka po polsku już w październiku

Salman Rushdie, Cornelia Funke i Amir Gudarzi pojawią się jako goście na Targach Książki we Frankfurcie w sobotę 21 października.

Rushdie otrzyma w tym roku Pokojową Nagrodę Niemieckich Księgarzy. Podczas gali autor opowie o swojej nowej książce „Victory City” (Miasto zwycięstwa).

W niedawnym wywiadzie z okazji 75. edycji targów Rushdie podkreślił znaczenie frankfurckiej imprezy jako miejsca demokratycznej wymiany. „Targi Książki we Frankfurcie są jednym z najważniejszych forów kulturalnych w świecie zachodnim” – powiedział. – Ich wpływ polega na swobodnej wymianie idei, poprzez książki, między wieloma kulturami. Taka wymiana ma zasadnicze znaczenie dla transformacji społecznej i demokracji”.

„Byłem wzruszony, że Salman Rushdie nie przegapi okazji, aby osobiście spotkać się z publicznością we Frankfurcie, a także wziąć udział w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. To dla mnie wielki zaszczyt ponownie powitać Salmana Rushdiego na frankfurckich targach” – skomentował dyrektor targów Juergen Boos.

Zapytani o środki bezpieczeństwa, organizatorzy przekazali: „Bezpieczeństwo naszych gości i wystawców jest dla nas najwyższym priorytetem. We współpracy z Messe Frankfurt i frankfurcką policją opracowujemy co roku kompleksową koncepcję bezpieczeństwa. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo odwiedzających, ale także ochronę osób szczególnie zagrożonych, prześladowanych politycznie autorów, czołowych międzynarodowych polityków i członków rodzin królewskich przybywających na Targi Książki do Frankfurtu”.

Dom Wydawniczy Rebis zapowiada premierę nowej książki Salmana Rushdiego „Języki prawdy” (Languages of Truth) 10 października.

Z kolei „Miasto zwycięstwa” ukaże się prawdopodobnie w listopadzie. A wiosną polskie wydanie „The Knife”, w którym pisarz napisał o ataku na niego w 2022 roku, w wyniku którego stracił oko.

O książce „Języki prawdy”:

Salman Rushdie, „mistrz niekończących się opowieści”, w tym zbiorze cymeliów z dziedziny literatury faktu łączy eseje, recenzje, komentarze, osobiste wspomnienia i przemówienia, które dotyczą jego związku ze słowem pisanym i szerzej sztuką oraz kwestii społecznych.

„Języki prawdy” to kronika intelektualnego zaangażowania Rushdiego w okresie galopujących przemian kulturowych. Prowadząc czytelnika poprzez różnorodne tematy, autor odkrywa naturę opowieści jako ludzkiej potrzeby, bada, co znaczy dla niego twórczość Szekspira, Cervantesa, Becketta czy Ryszarda Kapuścińskiego. Zgłębia naturę prawdy, związków łączących sztukę z życiem oraz takie problemy jak migracje, wielokulturowość i cenzura.

Ożywione charakterystycznym dla Rushdiego dowcipem i olśniewającym stylem Języki prawdy ukazują wnikliwe spojrzenie autora na ewolucję literatury i kultury, a przy tym zabierają nas w ekscytującą podróż po krainie nieustraszonej wyobraźni.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią „Grimus”. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku „Dzieci północy”, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 1988 roku ukazały się „Szatańskie wersety” – jego najsłynniejsza powieść. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego Rebis wydał następujące powieści: „Primus”, „Dzieci północy”, „Ostatnie westchnienie Maura”, „Wstyd”, „Ziemia pod jej stopami”, „Furia”, „Śalimar klaun”, „Czarodziejka z Florencji”, „Harun i Morze Opowieści”, ‘Luka i Ogień Życia”, „Szatańskie wersety”, „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy” oraz zbiór opowiadań „Wschód, Zachód”. Oprócz tego w Polsce ukazał się (również nakładem Rebisu) zbiór esejów „Ojczyzny wyobrażone” oraz wspomnienia z okresu obowiązywania fatwy, „Joseph Anton”.

 

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Rachel Eliza Griffiths
Źródło: The Bookseller, Rebis