Piątek, 19 kwietnia 2024
Wydawnictwo LIRA zaprasza na spotkanie promujące powieść „A potem już tylko mgła”

Wydawnictwo LIRA, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa, zapraszają na spotkanie autorskie Wacława Holewińskiego, które odbędzie się w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 25 kwietnia o godz. 17:30. Spotkanie promować będzie powieść „A potem już tylko mgła”, w której śledzić będziemy losy carskiego szpiega siejącego zamęt w kręgach polskiej emigracji w okresie powstania styczniowego.

Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska, fragmenty powieści przeczyta Andrzej Mastalerz.

Jest rok 1861. Podający się za hrabiego Alberta Potockiego poeta, szpieg policji carskiej Julian Aleksander Bałaszewicz sieje zamęt w kręgach polskiej emigracji. Nie wiadomo już, co jest prawdą, a co kłamstwem. Sprawny prowokator niczym demiurg kreuje wydarzenia i sytuacje, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Aż do momentu, kiedy sam zostanie zdradzony…

Kim był ten człowiek, który potrafił przekonać do swoich racji Polaków, Rosjan i samego Marksa? Za kogo uważali go najbliżsi współpracownicy, także ten, który go wydał? Oto słynny carski agent – Julian Aleksander Bałaszewicz. Jak potoczyłoby się powstanie styczniowe bez jego udziału? Być może nigdy się tego nie dowiemy…

Losy Bałaszewicza w latach poprzedzających powstanie styczniowe i później, aż do 1877 roku, śledzimy z trzech perspektyw. Jak pokruszona mozaika składają się na obraz, w którym wciąż pełno luk.

„Odradzał się, ponosił klęski, ale się odradzał, wydawało się, że już nigdy nie wypłynie, ale on wracał” (cytat z książki).

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Lira