Poniedziałek, 24 października 2022
Danuta Gwizdalanka, Magda Miśka-Jackowska i Mateusz Borkowski

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na stoisku PWM na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (27-30 października) oraz na spotkania z autorami oficyny.

Czy o kompozytorach da się pisać lekko? Czy biografie artystów muzyki poważnej mogą być wciągające niczym scenariusze najlepszych filmów? Wspólnie przekonamy się, że… tak! O Mozarcie, Kilarze i Wieniawskim – ciekawie i z przymrużeniem oka opowiedzą: Danuta Gwizdalanka, Magda Miśka-Jackowska i  Mateusz Borkowski, autorzy książek z serii „Małe Monografie”.

Spotkanie odbędzie się w piątek 28 października o godzinie 18 w Saloniku Literackim, a rozmowę będzie prowadzić Łukasz Wojtusik, dziennikarz radiowy, autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego.

Wcześniej na stoisku PWM, które zlokalizowane będzie w Hali Dunaj (stoisko B33) będzie możliwość spotkania i porozmawiania z autorami Oficyny. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram spotkań:

16.15-16.45 – Danuta Gwizdalanka

16.45-17.15 – Magda Miśka-Jackowska

17.15-17.45 – Mateusz Borkowski

 

O autorach:

Danuta Gwizdalanka – absolwentka muzykologii i filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po obronie doktoratu (1990, praca o kwartetach smyczkowych Beethovena) napisała kilkadziesiąt książek o muzyce oraz rozliczne artykuły, hasła encyklopedyczne, przyczynki itp. Jest autorką m. in. czteroczęściowego podręcznika „Historia muzyki” (2005–2011), „Przewodnika po muzyce kameralnej” (1996), oryginalnych ujęć problemowych, jak „Muzyka i polityka” (1999) i „Muzyka a płeć” (2001) oraz dwutomowej biografii Witolda Lutosławskiego napisanej wspólnie z mężem Krzysztofem  Meyerem (2003, 2004). Najnowsze prace to „100 lat z dziejów polskiej muzyki” (2018), „Symfonia na 444 głosy” (2020), „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” (2021) i popularna monografia Witolda Lutosławski w serii „Małe Monografie” (2021). Rozległa wiedza, szerokie konteksty, atrakcyjna narracja, dowcip i swada to znaki rozpoznawcze książek tej autorki.

Magda Miśka-Jackowska – dziennikarka i prezenterka radiowa. Autorka podcastu o muzyce filmowej Score and the City. Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów, m. in. „Moje kino”, za które w 2010 roku dostała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tematyce filmowej), oraz „Zagraj to jeszcze raz, czyli radiową opowieść o fenomenie muzyki filmowej”, pierwszą taką produkcję w polskich mediach i w 2019 roku nagrodzoną w plebiscycie MediaTory. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana z Akademią Muzyczną w Łodzi i Uniwersytetem Śląskim.

Mateusz Borkowski – muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny, pedagog. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień związany ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Współpracuje z „Ruchem Muzycznym”, Radiem Kraków, w którym prowadzi autorską audycję „Mistrzowie i uczniowie”, tworzy własny blog „Orfeum Borkowskiego”, pisze teksty do książek programowych i folderów m. in. Festiwalu Muzyki Polskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Narodowej, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej. Na potrzeby Stowarzyszenia Muzyki Polskiej stworzył scenariusz spaceru po muzycznym Krakowie XIX i XX wieku. Autor „Złotej klatki” – wywiadu-rzeki z reżyserem Michałem Znanieckim (PWM 2017) oraz uhonorowanej tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca publikacji „Organy na krańcach świata” – rozmowy z organistą Markiem Stefańskim (Petrus 2019).

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 76 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim „Jesteś twórcą – masz prawo”.

Podaj dalej
Autor: (fran)