Wtorek, 21 sierpnia 2018
Raport Grupy Kopernika
Deutsches Polen-Institut z Darmstadt czyli Niemiecki Instytut Spraw Polskich poinformował, że w dniach 20 i 21 kwietnia spotkało się w Warszawie na swym trzydziestym siόdmym posiedzeniu polsko-niemieckie konwersatorium Grupa Kopernika. Po spotkaniu podsumowano refleksje członkόw grupy i opracowano raport „Polska i Niemcy – 100 lat po 1918 r, który właśnie został opublikowany. „Grupa Kopernika” to zespół polskich i niemieckich ekspertów, który powstał w roku 2000. Spotykają się dwa razy w roku, dyskutując o najbardziej istotnych tematach stosunków polsko-niemieckich, podejmując zwłaszcza te kwestie, które wydają się być pomijane przez kręgi polityczne i media. Pomysłodawcami i moderatorami Grupy Kopernika jest Dieter Bingen i Kazimierz Wóycicki. Grupa Kopernika otrzymała doroczną nagrodę Uniwersytetu Viardina w roku 2006. Raport 30. Polska i Niemcy – 100 lat po 1918 roku I wojna światowa, która na Zachodzie była pozbawioną sensu masakrą, w Europie środkowej poza ogromem cierpień przyniosła też wyłonienie się niepodległych państw, które dziś w większości są członkami Unii Europejskiej. Dlatego pamięć zbiorowa o I wojnie światowej, w której Polacy zmuszeni byli walczyć w armiach trzech zaborcόw, a więc przeciwko sobie, jest tak różna na Zachodzie i Wschodzie kontynentu. Projekt integracji europejskiej mogą realizować jedynie suwerenne społeczeństwa, dlatego korzeni Unii Europejskiej należy dopatrywać się w również w epoce po pierwszej wojnie światowej, choć tylko utopiści i wizjonerzy snuli wtedy takie plany. Miejsce pamięci, jakim jest „rok 1918”, ma dla Niemiec i Polski zupełnie odmienne znaczenie. Dla Polaków to przywrócenie niepodległości po całym długim XIX wieku, w którym społeczeństwo polskie było jej pozbawione. Ta sytuacja głęboko naznaczyła polską kulturę, rozumienie pojęcia wolności, demokracji, tradycji i nowoczesności. Te same pojęcia kształtowały się w Niemczech w ciągu XIX wieku …
Wyświetlono 25% materiału - 270 słów. Całość materiału zawiera 1082 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się