Czwartek, 28 marca 2024

Galion Gdyński otrzymują najciekawsi twórcy kultury i sztuki – za wkład w rozwój miasta i zapewnianie dostępu do sztuki na najwyższym poziomie. Wyróżnienie jest przyznawane od 1995 roku. Dostają je również mecenasi kultury wspierający organizację wydarzeń w mieście.

Wśród kandydatów do nagrody znalazł się Szymon Kloska – „za systematyczne kształtowanie wrażliwości literackiej i czytelniczej mieszkańców Gdyni”.

Szymon Kloska jest dziennikarzem, krytykiem i aktywistą  literackim. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato”, „Myślnik” i „Tygodnik Kulturalny”. Obecnie wchodzi w skład redakcji „Nowego Tygodnika Kulturalnego”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z KBF i z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO w ramach, którego pełni funkcje kuratora programu Lem 2021. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie. Od wielu lat prowadzi w Krakowie Dyskusyjne Kluby Czytelnicze – Reportaż. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Z kolei w kategorii „Mecenat kultury” wśród nominowanych znalazła się firma Trefl SA – za wspieranie szeregu działań animacyjnych skierowanych do mieszkańców i związanych z Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 13 maja w Muzeum Miasta Gdyni. Podczas uroczystości zostanie też wręczona nagroda za całokształt twórczości. Otrzyma ją Krzysztof Babicki – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Planeta Lem