Poniedziałek, 12 września 2022

Do 30 września zgłaszać się mogą wydawcy literatury i muzyki oraz kameralne księgarnie, którzy prowadzą działalność w Gdańsku i tu odprowadzają podatki. Zgłaszać można literaturę piękną, poezję, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz tytuły z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a także – płyty z muzyką.

Wnioski w ostatnim w tym roku naborze do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw przyjmowane są w systemie Witkac. Potem wnioskodawcy mają pięć dni roboczych na dostarczenie potwierdzenia złożenia wniosku.

Komisja rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę m.in. związek tytułów lub autorów z Gdańskiem oraz wartości artystyczne. W naborze przyjmowane są zarówno wydawnictwa książkowe, jak i muzyczne.

Rozstrzygnięto także drugi nabór wniosków do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw.

Spośród 23 złożonych wniosków, 22 uzyskały pozytywną ocenę formalną. Zdecydowano o zakupie m.in. takich tytułów jak zbiór dziejących się w Gdańsku opowiadań „Talita” Pawła Huellego, powieść o wojnie w Donbasie „Córeczka” Tamary Dudy czy prozatorski debiut wrzeszczanki, Wiktorii Bieżuńskiej „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, a także prace badawcze np. „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” autorstwa Moniki Milewskiej, znanej wcześniej jako autorka „Latawca z betonu”. Wśród książek dla dzieci i młodzieży pojawił się „Ilustrowany słownik polsko-ukraiński dla dzieci”, kultowy „Świat Zofii” Josteina Gaardena i edukacyjne tytuły w języku angielskim.

Zakupione w ramach wsparcia wydawnictwa zostają przeznaczone m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez Gdańsk, rzeczowe wsparcie tzw. Wielkiego Maratonu Czytelniczego – ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży, i przekazywane do filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz do bibliotek szkolnych.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Gdańsk.pl