Piątek, 12 listopada 2021
Zdarzenia są prawdziwe. Zmyślenia prawdopodobne. Symbole uzasadnione

Nakładem wydawnictwa Austeria (Kraków – Budapeszt – Syrakuzy) w bibliofilskiej serii „Z rękopisów” ukazał się zbiór trzech opowiadań Marii Anny Potockiej zatytułowany „Pogrzeby lwowskie” w wysmakowanym opracowaniu graficznym Sabiny Wojtasiak.

„Cykl trzech opowiadań pod tytułem ‘Pogrzeby lwowskie’ opiera się na opowieściach mojego wuja, Franciszka Siekierskiego, który w latach 30. i w czasie wojny był wikarym we Lwowie. Zdarzenia są prawdziwe. Zmyślenia prawdopodobne. Symbole uzasadnione”, napisała we wstępie autorka.

Na stronie tytułowej – zgodnie z zasadami serii „Z rękopisów” – umieszczono fragment tekstu napisany ręką autorki:

„Osobę! która na miejskim cmentarzu we Lwowie weszła do jednego z grobowców i, próbując zdjąć pierścionek z palca pochowanej tam kobiety, urwała jej ten palec, prosi się o zgłoszenie (tu był adres naszej kamienicy) – czeka wysoka nagroda!”.

“Przypuszczam, że czytelnicy gazety po przeczytaniu tego ogłoszenia – w końcu nie znali historii, która za nim stała – poczuli się bardzo wzburzeni. Pod ogłoszeniem nie było żadnej informacji mogącej uzasadnić zawarty w nim paradoks. Nagroda za coś tak koszmarnego, brudnego, wypływającego z najniższych instynktów?!”

Anna Maria Potocka, znana jako Masza Potocka, jest krytykiem, kuratorem, teoretykiem sztuki, autorką książek z zakresu filozofii sztuki, doktorem nauk humanistycznych. Od 2010 roku dyrektorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki.

Przed miesiącem, 15 października, gościem Maszy Potockiej w Muzeum MOCAK była Marisa de Lempicka, prawnuczka Tamary Łempickiej, nazywanej królową art déco, a spotkanie poświęcone było opublikowanemu przez wydawnictwo Bosz albumowi „Tamara de Lempicka” o życiu i twórczości sławnej artystki, do którego obie panie napisały bardzo interesujące teksty.

Opowiadanie „Pogrzeb minionego życia” z tomu „Pogrzebu lwowskie” autorka zdecydowała się opublikować równolegle w najbliższym numerze „Kwartalnika Literackiego Wyspa”.

Podaj dalej
Autor: (fran)