Wtorek, 15 listopada 2022

Urszula Kurtiak i Edward Ley – założyciele Wydawnictwa Artystycznego w Koszalinie – zostali uhonorowani Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Brązowy Medal otrzymali przedstawiciele Fundacji Identitas – Tomasz Kaźmierowski i Renata Chołuj oraz Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej. Odznaczenia wręczył im sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin.

Urszula Kurtiak i Edward Ley od 30 lat prowadzą Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley w Koszalinie, które specjalizuje się w wydawaniu książek bibliofilskich na artystycznych papierach, ręcznie oprawianych w skóry, jedwabie, drewno, a nawet metale i kamienie szlachetne. Są to limitowane i numerowane edycje w różnych językach. Publikacje wzbogacają oryginalne autorskie ilustracje lub grafiki warsztatowe: drzeworyty, linoryty, miedzioryty czy litografie. Prace były eksponowane m.in. w Nowym Yorku, Chicago, Buenos Aires, Madrycie, Paryżu, Londynie, Genewie, Frankfurcie, Berlinie, Abu Dhabi, Moskwie, Tajpej, Pekinie i New Delhi. Książki z wydawnictwa znajdują się w zbiorach bibliotek narodowych wielu krajów, trafiły również do światowych przywódców.

Działalność Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya spowodowała odrodzenie zapomnianego rzemiosła introligatorstwa artystycznego i ożywiła zainteresowanie książką artystyczną w Polsce. Za wysoki poziom artystyczny i dzielenie się wiedzą wydawcy otrzymali wiele międzynarodowych nagród.

W 2019 r Urszula Kurtiak i Edward Ley otworzyli w Warszawie prawdopodobnie pierwszą na świecie Galerię Książki Kolekcjonerskiej, w której prezentowane są tylko nowe, bezpieczne mikrobiologicznie książki bibliofilskie.

Urszula Kurtiak i Edward Ley są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Tomasz Kaźmierowski i Renata Chołuj są przedstawicielami powstałej w 2014 roku Fundacji Identitas, której głównym celem jest wspieranie najwybitniejszych polskich pisarzy. Fundacja co roku przyznaje Nagrodę Identitas dla najlepszej książki roku. Wśród nagrodzonych i nominowanych znalazły się wybitne nazwiska polskiej literatury, takie jak: J. M. Rymkiewicz, J. Polkowski, K. Koehier czy M. Kwaśnicka. Fundacja Identitas organizuje także konkurs stypendialny dla studentów i doktorantów z dziedziny nauk humanistycznych.

Zasługi Tomasza Kaźmierowskiego – publicysty, założyciela i prezesa zarządu fundacji – obejmują nie tylko nagrodzenie kilkunastu najwybitniejszych polskich pisarzy oraz kilkudziesięciu stypendystów, ale również całoroczną promocję wybitnych dzieł polskiej humanistyki w ogólnopolskich mediach.

Renata Chołuj, która w latach 2014-2017 pełniła funkcję dyrektora literackiego, a obecnie jest jurorem przyznawanej co roku Nagrody Identitas, angażuje się w działania organizacyjne fundacji oraz realizuje główne zadania statutowe, polegające na promocji polskiej kultury.

Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej zostało powołane przez Zarząd Archikonfraterni Literackiej z jego przewodniczącym-seniorem prof. dr hab. Mieczysławem Nieduszyńskim w 1982 roku. Pierwszym redaktorem naczelnym został Marian Piotr Romaniuk, który pełni tę funkcję do 2022 roku. Wydawnictwo podlega Warszawskiej Kurii Metropolitalnej.

Wydawnictwo prowadzi działalność wydawniczo-edukacyjną, m.in. z zakresu najnowszej historii Polski oraz historii Kościoła w Polsce. Na uwagę zasługuje działalność edytorska z lat 1984-1990, kiedy to Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej wydało wiele niezwykle cennych publikacji bez zgody cenzury państwowej. Było wówczas jedną z nielicznych oficyn, w której mogli publikować niezależni publicyści i pisarze oraz profesorowie wyższych uczelni m.in. prof. Zbigniew T. Wierzbicki, prof. Jerzy Łojek, dr Wiesław Jan Wysocki, prof. Tadeusz Łepkowski, prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Włodzimierz Bojarski, prof. Mieczysław Nieduszyński i prof. Marian Marek Drozdowski. W 1988 roku Stefan Melak opublikował broszurę pt. „Katyń”, która była pierwszą publikacją w Polsce ukazującą prawdę o zbrodniach sowieckich dokonanych na polskich oficerach.

O prestiżu Wydawnictwa Archikonfraterni Literackiej świadczą przedmowy i słowa wstępne, pisane m.in. przez śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego (do książki „Pierwszy święty biskup Warszawy”) czy ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego (do księgi „Prymas Tysiąclecia w pamięci Polanów 1981-2011”).

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: MKiDN