środa, 26 lutego 2020
90 lat i jeszcze może!

12 lutego Józef Wilkoń, jeden z najsłynniejszych polskich ilustratorów, a także malarz i historyk sztuki, obchodził 90-te urodziny. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki.

Jubileuszowy benefis dla Mistrza Józefa urządzono w pałacu w Radziejowicach, gdzie od wielu już lat w uroczym zakątku pałacowego parku usadowiła się jego „Arka Noego”, ogromna beka z okienkami, przez które wyglądają ciekawe świata zwierzęta. Tutaj też od wielu już lat wielki artysta zwykł w gronie przyjaciół i znajomych obchodzić urodziny.
Jak relacjonuje Bronisław Kledzik, były dyrektor i redaktor naczelny wydawnictwa Media Rodzina w Poznaniu, uhonorowany 5 lutego przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” tytułem „Człowieka Roku 2019”, który w styczniu sam obchodził jubileusz, ale 50-lecia pracy wydawniczej, a przy tym wydawca kilku wspaniałych książek ilustrowanych przez Jozefa Wilkonia, „nie inaczej było i tym razem, tyle tylko, że tym razem to były 90. jubileuszowe urodziny. Dużo to czy mało? Zgryźliwcom, którzy kiwali głowami, lecz po cichu zazdrościli artyście pięknego wieku, Jubilat głośno odpowiadał: Ciągle jestem w formie, ciągle mam pomysły i tworzę. Jeszcze mogę!”
W części oficjalnej uroczystości, która odbyła się w Nowym Domu Sztuki, na sali i wokół niej zgromadziło się blisko 500 osób. Jak zwykle w takich momentach był przemówienia, życzenia, wspomnienia, anegdoty. Główną część uroczystości wypełniła rozmowa z Jubilatem prowadzona przez Jerzego Kisielewskiego, który w serii dogłębnych, ale wysoce powściągliwych pytań starał się dociec przyczyn tak znakomitej kondycji Jubilata. Powodem ku temu była m.in. ostatnio wydana książka Józefa Wilkonia „Ach Te Baby”, album zawierający kilkadziesiąt aktów namalowanych przez artystę palcem na IPadzie.
Potem był jeszcze koncert „Wodecki Jazz” w wykonaniu znakomitego jazzmana Piotra Barona i jego zespołu, podpisywanie książek, a na samym końcu kolacja w pałacu z pieczonym na rożnie dzikiem.
Pełną relację Bronisława Kledzika zamieścimy w najbliższym numerze Biblioteki Analiz.

Ilustracja Andrzeja Komendzińskiego, która zostanie opublikowana na okładce nr 2/2020 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Podaj dalej
Autor: (fran)