Piątek, 3 kwietnia 2020
Premiera eseju Paolo Giordano

Nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazuje się dziś e-book z esejem Paolo Giordano – “W czasach epidemii”. Pisząc z Włoch w zamknięciu, fizyk i pisarz wyjaśnia, w jaki sposób choroba rozprzestrzenia się w świecie: dlaczego jest to ważne, jak to na nas wpływa, jak musimy zareagować

Giordano lokuje ten ogromny kryzys w kontekście ekologicznym, gospodarczym i społecznym czy psychologicznym.

To mała książeczka, która pokazuje, skąd czerpać nadzieję, na czym się skupić w czasie powszechnej izolacji, a w końcu, jaką naukę wyciągnąć z tego wielkiego sprawdzianu dla ludzkości. Sprawdzianu z człowieczeństwa.

“Ostatnie dni nie są dla nikogo ani łatwe, ani przyjemne. Powstanie tekstu, który oddajemy w Państwa ręce, wymusiły nagła potrzeba chwili oraz fakt, że pod względem przyrostu chorych i zmarłych Włochy znajdują się w jednej z najtragiczniejszych sytuacji na świecie” – informuje wydawca.

“Paolo Giordano, włoski pisarz i doktor fizyki, stara się z naukowego punktu widzenia spojrzeć na epidemię – jej wpływ na życie ludzi, a także na coraz bardziej odczuwalny kryzys gospodarczy, który niewątpliwie nadciąga.

Autor chce wyjaśnić czytelnikowi zachodzące właśnie procesy, by choć trochę go uspokoić – chce przynajmniej spróbować zapobiec panice. Liczy, że gdy tylko sytuacja wróci do normalności, nadejdzie czas na głębokie refleksje i szczegółowe analizy.

Epidemia nCoV-19 to jak dotąd najpoważniejsze zagrożenie zdrowotne naszych czasów. Zdążyła już ujawnić różne poziomy, na których wszyscy się ze sobą łączymy – bez względu na to, gdzie jesteśmy, bez względu na złożoność świata, w którym żyjemy, jego logikę społeczną, polityczną i ekonomiczną czy jego rozumowanie interpersonalne i psychologiczne. To, czego obecnie doświadczamy, wykracza poza narodowości, tożsamość, kultury. Pandemia, w obliczu której stoimy, jest miarą tego, jak globalny, połączony i nierozerwalny stał się nasz świat. Epidemia zmusza nas do myślenia o sobie jako o jednostce przynależącej do jednego społeczeństwa. Powoduje, że  korzystamy z wyobraźni w sposób, do którego dotąd, w normalnych okolicznościach, nie byliśmy przyzwyczajeni: mamy postrzegać siebie jako nierozerwalnie związanych z innymi ludźmi i pamiętać o nich, gdy dokonujemy własnych wyborów. W czasach zarazy mamy być jednością – jednym organizmem, wspólnotą. Jeśli braknie nam tej solidarności, będzie to oznaczać, że zabrakło nam wyobraźni. W czasach epidemii powinniśmy myśleć o całej ludzkości – jesteśmy bowiem jedną społecznością.

Esej Paola Giordano, którego lekturę polecamy Państwu w tym trudnym czasie, jest jak głęboki oddech sprawiający, że zatrzymujemy się i przez chwilę myślimy. Ta myśl zaś, która w nas kiełkuje, pozostawi na pewno ziarno na przyszłość, wszyscy bowiem jesteśmy tak samo dobrzy w zbyt szybkim zapominaniu. Nie powinniśmy o tym wszystkim zapomnieć”.

Paolo Giordano włoski pisarz urodzony w 1982 roku w Turynie. Autor czterech książek, laureat Premio Strega za debiut “Samotność liczb pierwszych”, powieść sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie i została przełożona na 30 języków. Podczas  izolacji spowodowanej pandemią COVID-19 napisał przejmujący esej będący relacją i refleksją z tego trudnego czasu.

ISBN: 978-83-66512-18-4 ( e-book)

Tłumaczenie: Sonia Draga

https://soniadraga.pl/produkt/w-czasach-epidemii-e-book-1

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wydawnictwo Sonia Draga