Czwartek, 23 czerwca 2022
Wśród gości Georgi Gospodinow, Hari Kunzru i Martín Caparrós

Od 24 do 26 czerwca pod hasłem „Do widzenia, do jutra!” przy Otwockiej 14 w Warszawie, w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach, odbędzie się dziesiąta edycja Big Book Festival.

Łącznie w ciągu trzech dni zorganizowanych zostanie blisko 50 wydarzeń.

Odbędzie się 16 rozmów z pisarzami z Polski i z zagranicy. Wśród nich:

Georgi Gospodinow – bułgarski pisarz o światowej sławie, coraz częściej wskazywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla,

Hari Kunzru – Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, mieszkający w Nowym Jorku, autor głośnych powieści m.in. o rasizmie i nacjonaliźmie w USA,

Gabriel Krauze – Brytyjczyk polskiego pochodzenia, nominowany za swą pierwszą powieść do Nagrody Bookera,

Megan Nolan – irlandzka pisarka, autorka brawurowego debiutu „Akty desperacji“,

Martín Caparrós – argentyński reporter, autor głośnego „Głodu“, w nowej książce odkrywający swoje polskie korzenie,

Joanna Bator – laureatka Nagrody „Nike“, a ostatnio wielkiej sagi rodzinnej ze Śląska,

Radek Rak – laureat Nagrody „Nike“ powracający tej wiosny z nową powieścią,

Wit Szostak – prozaik i eseista, w nowej książce eksperymentujący z formą powieści

Agata Tuszyńska – przybliżająca postać wybitnego francuskiego pisarza, Romain Gary’ego.

– Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem – mówi Anna Król, dyrektorka festiwalu. – Chcemy podsumować wszystko, co się nam razem udało. Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców. Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy świętować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro – dodaje.

– Byliśmy już z festiwalem na dworcach, w wytwórni serów, nieczynnej szkole i zabytkowym hotelu. Po raz pierwszy wędrujemy na Pragę Północ, do fascynującej dzielnicy przesyconej robotniczą historią, legendarnym sznytem i kodeksem honorowym. Szmulki to korzeń zmieniającej się Pragi. Każdy, kto chce czytać Warszawę ze zrozumieniem, powinien znać te rewiry – mówi Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu. – Warszawa nie przestaje nas inspirować, to miasto jest wielowarstwową opowieścią, a zrewitalizowane fabryki tworzą idealny kontekst dla festiwalu, który czerpie z miejskich wibracji i nie lubi powtórek.

Z okazji dziesiątych urodzin Big Book Festival szykuje dla czytelników Duży Bal Literacki, czyli wielką imprezę przebierańców pod hasłem „Jaką książką jesteś?”. Wszyscy uczestnicy mogą się przebrać za tytuł książki, jej temat lub głównego bohatera. Wstęp będzie wolny, a przebranie – obowiązkowe. Organizatorzy zapowiadają barwną i spektakularną celebrację literatury.

Festiwal otworzy widowisko „Wolność seconhand” wg tekstów Swietłany Aleksjijewicz w reżyserii Tomasza Cyza. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach noblistki zabrzmią obok dawnych polskich pieśni żałobnych w wykonaniu zespołu Polskie Znaki. Wystąpią Magdalena Czerwińska, Monika Kwiatkowska, Pola Błasik i Adam Woronowicz.

Na zamknięcie – spektakl „Kamienny sufit” wg książki Anny Król o pierwszych taterniczkach w reżyserii Anety Groszyńskiej i z muzyką Radka Łukasiewicza. O kobietach, które pragną wolności i wytyczają swoje ścieżki. Udział wezmą: Sara Celler-Jezierska, Magdalena Celmer, Matylda Damięcka i Agnieszka Przepiórska.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegóły programu dostępne są na stronie https://bigbookfestival.pl/

Big Book Festival powstał w 2013 roku. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.

Podaj dalej