Wtorek, 8 czerwca 2004
Prawnik radzi Właściwość miejscowa sądu Niejeden wydawca rozkłada ręce, mówiąc o swoich nieściągniętych wierzytelnościach. - Egzekwowanie należności przez sąd to i wysokie koszty i duże utrudnienia, chociażby konieczność dojeżdżania na terminy rozpraw do odległych miejscowości - twierdzą niepocieszeni wierzyciele. A przecież nic bardziej błędnego - w przypadku wystąpienia do sądu z żądaniem wydania nakazu zapłaty przeciwko naszemu dłużnikowi koszty wcale nie są takie duże (1/4 wpisu stosunkowego, a więc liczonego proporcjonalnie od wysokości wartości przedmiotu sporu). Ponadto pozew można skierować do sądu wg siedziby wierzyciela (powoda), gdyż taką możliwość przewiduje kodeks postępowania cywilnego. Co do zasady, stosowanej już w prawie rzymskim (actor sequitur forum rei), powództwo wytacza się przed sąd, w którego okręgu pozwany ma siedzibę albo miejsce zamieszkania. Taką zasadę właściwości miejscowej ogólnej ustanawiają art. 27 i 30 kodeksu postępowania cywilnego. Należy jednak pamiętać, że w kpc istnieje również instytucja właściwości przemiennej, a więc takiej która dopuszcza wytoczenie powództwa wg właściwości ogólnej (z art. 27 i 30 kpc) albo wg przepisów regulujących właściwość przemienną. Wybór, przed który sąd wytoczyć powództwo, należy do powoda. I tak zgodnie z art. 34 kpc powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jak też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. Szczególnym rozwinięciem regulacji z art. 34 kpc jest art. 4794 kpc dotyczący jednego z typów postępowań odrębnych w procedurze cywilnej, jakim jest postępowanie w sprawach gospodarczych. Artykuł ten ustanawia dodatkowo, że możliwość wytoczenia powództwa przed sąd miejsca wykonania umowy istnieje również …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1005 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się