Czwartek, 11 kwietnia 2024

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich poinformowało, że Wojewódzki Konserwator Zabytków objął ochroną wnętrza Domu Literatury w Warszawie, z uwzględnieniem auli i biblioteki.

Dom Literatury w Warszawie mieści się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów stolicy, w samym sercu starej Warszawy – przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89, tuż przy placu Zamkowym, naprzeciwko Zamku Królewskiego.

Swoją siedzibę mają tu organizacje i instytucje literackie – w tym właśnie Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Polski PEN Club, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Unia Literacka i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Tu mieści się Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, posiadająca około 70 tys. woluminów.

W Domu Literatury odbywają spotkania z pisarzami, osobistościami świata kultury i nauki, a także czołowymi artystami scen warszawskich, recytującymi i czytającymi utwory na spotkaniach autorskich. Sala konferencyjna  znajduje się na pierwszym piętrze, zachwyca jej wnętrze w stylu art déco.

Jak podkreśla SPP, fotele są dziełem Marii Chomentowskiej i stanowią unikalny przykład polskiego wzornictwa modernistycznego. „Dzięki wpisowi uzyskujemy lepszą ochronę a także być może fundusze na renowację” – wskazano.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET, SPP