Czwartek, 11 kwietnia 2024
Kolejna odsłona akcji „Książka na Receptę"

13 kwietnia odbędą się konferencja i warsztaty pod hasłem „Książka Na Receptę. Recepta na Sukces”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Powszechnego Czytania, polecane jest przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Okręgową Izbę Lekarską im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie, a odbywa się pod patronatem Medycyny Praktycznej.

„Książka na Receptę” to nowatorski w skali kraju program wspierający czytelnictwo, którego celem jest zaproszenie lekarzy i personelu medycznego do włączania rekomendowania pacjentom, a także ich rodzicom i opiekunom wspólnego, głośnego czytania książek, jako elementu praktyki lekarskiej.

Założeniem programu jest wspieranie zdrowia i rozwoju dzieci do 5. roku życia, który w tym właśnie okresie życia jest najbardziej intensywny. Liczne badania oraz doświadczenia innych krajów i organizacji, potwierdzają, że codzienny czas z książką odgrywa ogromną rolę w tym procesie – staje się fundamentem rozwoju nie tylko intelektualnego – wspierając umiejętności językowe, zdolność krytycznego myślenia, ale także dobrostanu psychicznego. Wspólne czytanie pomaga budować odporność psychiczną, kompetencje społeczne i empatię.
Jednocześnie pozwala na budowanie relacji rodzic-dziecko. Dziś wskazywane jest też jako jeden z aspektów pediatrii przyszłości.

Od początku istnienia programu Fundacja Powszechnego Czytania powołuje się na niezrównany autorytet w tej dziedzinie, prof. Barry’ego Zuckermana, amerykańskiego pediatrę, który jako pierwszy lekarz na świecie wprowadził zalecanie wczesnego czytania dzieciom jako interwencję medyczną.

„Rodzic, który czyta małemu dziecku, stymuluje jego rozwój poznawczy, leksykalny i społeczno-emocjonalny poprzez pozytywne, radosne doświadczenie. To najlepsza sytuacja wspierająca rozwój mózg, który najintensywniej odbywa się właśnie w pierwszych latach życia. Według mojej wiedzy to najlepszy sposób skutecznej prewencji, zaraz po szczepieniach. Cieszę się, że Fundacja Powszechnego Czytania rozwija ideę „książki na receptę” wśród lekarzy Polsce” – powiedział prof. Zuckerman, którego wykład, a także sesja Q&A, będą częścią planowanego szkolenia.

„Program stawia sobie za cel dotarcie do rodzin nieczytających w Polsce i wypracowanie nawyku codziennego wspólnego czytania rodzica z dzieckiem. Jest to ogromne wyzwanie, w sytuacji kiedy w 30% domów w naszym kraju nie ma książek, dlatego tak ważne jest włączenie tej rekomendacji jako elementu interwencji medycznej – autorytet lekarzy ma ogromne znaczenie. Ich udział w programie wydaje się oczywisty, kiedy wyniki licznych badań potwierdzają silny wpływ czytania na zdrowie i prawidłowy rozwoju dzieci. W kontakcie z rodzicami to bardzo istotny argument” – przekonuje Maria Deskur, prezeska FPC.

Organizator oraz partnerzy podkreślają, że rekomendacja czytania i rozmowy z małym dzieckiem jest oparta na rzetelnych danych naukowych. Oprócz ponad 30-letnich badań i doświadczeń amerykańskiej organizacji ReachOut&Read, są to: Stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, Badania PISA Reading for Pleasure, a także raporty dotyczące czytelnictwa polskiej Biblioteki Narodowej.

„W pediatrii przyszłości rozwój holistyczny pacjentów jest kluczowy – należy w nim uwzględnić kwestię czytania dzieciom na wczesnym etapie życia. Warto pamiętać o tym także w kontekście kształcenia lekarzy, podkreślając inne, obok fizjologii i farmakologii, aspekty istotne w leczeniu i wspieraniu prawidłowego rozwoju najmłodszych. Przede wszystkim trzeba zachęcać dzieci i rodziców do podejmowania wysiłku. W ten sposób możemy wyzwolić pełny potencjał rozwojowy dzieci, dbając w międzyczasie o ich dobrostan psychofizyczny. Temu właśnie poświęcony jest program „Książka na Receptę”, którego sam jestem ambasadorem.” – dodał dr hab. Wojciech Feleszko, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor licznych książek, członek zarządu Sekcji Pediatrii European Academy of Allergy and Clinical Immunology.

W ramach szkoleń Fundacja Powszechnego Czytania udostępnia uczestnikom materiały – “recepty” do przepisywania czytania, plakaty, ulotki informacyjne, a także książki dla pacjentów.

Zapisy na bezpłatną, jednodniową konferencję przyjmowane są do 12 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://www.ksiazkanarecepte.pl/szkolenie/.

„Zachęcam gorąco wszystkich pediatrów i lekarzy rodzinnych do udziału w tej wyjątkowej konferencji, która podnosi ogromnie ważny temat, jakim jest głośne czytanie dzieciom. To niepowtarzalna okazja, aby zgłębić najnowsze badania, wymienić się doświadczeniami i przyczynić się do promowania zdrowego rozwoju najmłodszych. Nie przegapcie szansy, by być częścią tego ważnego przedsięwzięcia, które ma realny wpływ na przyszłość dzieci, w tym rozwój ich zamiłowania do książek!” – tak dr Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie, rekomenduje tegoroczną konferencję i szkolenie „Książka na receptę”.

 

Szczegóły programu Książka Na Receptę: https://www.ksiazkanarecepte.pl/

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: FPC