środa, 11 września 2019

Od 20 września do 6 października w Chorzowie odbywać się kolejna edycja “Wolności czytania”. Wydarzenie rozpocznie się “Nocą księgarń” w księgarni Dopełniacz, w programie m.in. „Zaczytany Rynek”, “Żywa biblioteka”, giełda książek i spotkania z autorami. Pojawią się m.in. Mariusz Czubaj, Vincent V. Severski, Piotr Rozmus, Wojciech Miłoszewski, prof. Ryszard Kaczmarek i Sabina Waszut.

“Zanim rozpoczniemy w Chorzowie wielkie literackie święto, czas na zbiórkę książek. W ostatnich latach akcja cieszyła się sporym powodzeniem – zbierano nawet kilkanaście tysięcy egzemplarzy” – podkreśla wiceprezydent Chorzowa Wiesław Ciężkowski w wypowiedzi dla serwisu Mojchorzow.pl

Tegoroczna zbiórka potrwa do 19 września. Potem przekazane przez chorzowian książki trafią na kiermasz. Książki można oddawać m.in. w Urzędzie Miasta, Miejskim Domu Kultury „Batory”, Chorzowskim Centrum Kultury, Starochorzowskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum (ul. Powstańców 25).

20 września, w ramach “Nocy księgarń”, Księgarnia Dopełniacz zaplanowała warsztaty z zielarstwa dla dzieci w wieku 6-12 lat, spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim, autor książkowego cyklu „Wojna.pl” oraz wieczór z Tolkienem – zajęcia warsztatowe, pokazy, głośne czytanie fragmentów książek J.R.R. Tolkiena z Grupą Gandalfa. Wydarzenie zakończy się projekcją filmu animowanego „Władca Pierścieni” (USA, 1978).

21 września – “Zaczytany Rynek: od bajtla do starzika”, czyli cykl atrakcji dla najmłodszych na Nowym Rynku w Chorzowie

23 września w Muzeum w Chorzowie odbędzie się spotkanie z Mirosławem Syniawą, tłumaczem tekstów literackich na śląski.

Dzień później Chorzowskie Centrum Kultury organizuje “Żywą bibliotekę”. Podczas jej trwania czytelnicy będą mogli wypożyczyć żywą książkę – człowieka na 30 minut i skonfrontować z rzeczywistością wyobrażenia o osobach z grup społecznych, które nie są akceptowane.

To tylko wybrane wydarzenia w ramach “Wolności czytania”. Szczegółowe informacje: na www.chorzow.eu oraz Facebook/kulturachorzow

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Chorzów

Wśród partnerów znaleźli się:  Wydawnictwo Sonia Draga, Śląski Klub Fantastyki, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży czy Fundacja Batorego.

 

 

 

Autor: ET
Źródło: Mojchorzow.pl