Poniedziałek, 12 października 2020
W październiku festiwal za festiwalem

Wrocław przyjęty w ubiegłym roku do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasta Literatury organizuje w październiku szereg wydarzeń. Od 1 do 10 października trwał 16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, a od 3 do 10 października „Tydzień noblowski” – w pierwszą rocznicę przyznania Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Od 7 do 18 października trwa „Bruno Schulz. Festiwal”, a w dniach od 12 do 18 października odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Poezji „Silesius”, którego zwieńczeniem będzie przyznanie 17 października Wrocławskiej Narody Poetyckiej „Silesius” i tego samego dnia Wrocławskiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. I jeszcze od 17 do 25 października będzie trwał projekt „Wrocławiu, marsz do księgarni!”. Odbędą się także  czytania w przestrzeni miejskiej, dyskusje, spotkania autorskie i koncerty. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia obowiązywać będą limity osób mogących uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach. Jednak większość spotkań, czytań czy debat będzie transmitowana również online.

Organizatorami tych wydarzeń są: Miasto Wrocław, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wydawnictwo EMG, Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel, Fundacja Dom Dzienny, Dom Nocny i Mystic Production.

Dopełnieniem będą pierwsze literackie mapy Dolnego Śląska, jakie mają się ukazał w drugiej połowie października na stronie internetowej Dolnoslaskosc.pl. Jak poinformowała Karolina Kijek w tekście zatytułowanym „Dolny Śląsk. Literackie mapy”, zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” z 7 października, mapy powstają w fundacji Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska.

Na zapowiadanych mapach będą oznaczone między innymi miejsca we Wrocławiu opisane w książce „E.E.”  Olgi Tokarczuk czy w wielu książkach Marka Krajewskiego, a także w wydanej kilka lat temu debiutanckiej powieści „Skyliner” autorstwa Andrzeja Krajewskiego, której akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jak czytamy we wspomnianym tekście, „literackie mapy uzupełni baza cytatów z książek, a także spoty filmowe z dolnośląskimi pisarzami”.

Podaj dalej
Autor: (fran)