Poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Czasopisma naukowe i monografie, podręczniki akademickie, cyfryzacja procesów wydawniczych

Trzecie spotkanie wydawców naukowych i akademickich z Maciejem Gdulą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odbyło się we wtorek 23 kwietnia. Poprzednie spotkania odbyły się 31 stycznia  i 26 lutego.

Spotkanie miało charakter roboczy, uczestniczyli w nim: Andrzej Chrzanowski, przewodniczący Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki, Aurelia Grejner, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, a także przewodniczący Grup Roboczych powołanych przez obie organizacje i reprezentant mediów branżowych: Ewa Bluszcz (Grupa ds. wykazów wydawców monografii naukowych), Beata Jankowiak-Konik (Grupa ds. programów ministra wspierających publikacje naukowe), Klaudia Szawłowska (Grupa ds. wykazów wydawców czasopism naukowych) i Piotr Dobrołęcki (media). W spotkaniu udział wzięła Patrycja Gutowska, zastępca dyrektora w Departamencie Nauki MNiSzW.

Tematem rozmowy były wyniki spotkania w dniu 25 marca z dr. hab. Rafałem Stanisławskim, przewodniczącym Zespołu ds. wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych Komisji Ewaluacji Nauki (KEN).

W sprawie czasopism naukowych wydawcy poinformowali, że prof. Rafał Stanisławski przedstawił zakres proponowanych zmian w zasadach regulujących sporządzanie wykazów wydawnictw czasopism naukowych, przygotowując tym samym założenia do projektu nowelizacji rozporządzenia. KEN nie ma na razie stanowiska w sprawie kierunków zmian w zasadach dotyczących wykazów wydawnictw monografii naukowych. Min. M. Gdula nie podał terminu publikacji projektu nowelizacji rozporządzenia, ale sprawa jest pilna dla ministerstwa, uwagi do projektu wydawcy przedstawią z chwilą jego ogłoszenia i rozpoczęcia konsultacji publicznych. Przekazano notatkę przygotowaną przez Grupę Roboczą, której przewodniczy Klaudia Szawłowska. Grupa będzie prowadzić monitoring sytuacji i przygotuje stanowisko z chwilą publikacji projektu nowelizacji rozporządzenia.

W zakresie monografii naukowych wydawcy przedstawili propozycję „wysłuchania publicznego” – spotkania w z udziałem reprezentacji wydawców, przedstawicieli Komisji Ewaluacji Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego celem przedstawienia oczekiwań wydawców związanych ze zmianami wykazu wydawców monografii naukowych i przywrócenia do systemu ewaluacji nauki podręcznika akademickiego. Przekazano notatkę z postulatami przygotowaną przez Grupę Roboczą, którą kieruje Ewa Bluszcz. Min. M. Gdula odniósł się pozytywnie do idei stworzenia programu pilotażowego w sprawie innowacyjnego cyfrowego podręcznika akademickiego i wyraził gotowość przeznaczenia odpowiedniej kwoty w budżecie ministerstwa na rok 2025 po przedstawieniu przez wydawców szacunku kosztów programu. Dyskutowano także na temat sposobów finansowania takiego projektu/konkursu (środki upfront dla wykonawców czy finansowanie wieloletniego dostępu przez ministra itp.).

Podczas spotkania minister Maciej Gdula został poinformowany o powołaniu trzech grup roboczych przez SWAiN PIK i SWSW oraz zostały mu przekazane stanowiska z postulatami wydawców przygotowane przez grupy:

1) w sprawie wykazu wydawców czasopism naukowych,
2) w sprawie wykazu wydawców monografii naukowych
3) w sprawie zadań związanych z cyfryzacją procesów wydawniczych i upowszechnianiem publikacji naukowych.

Kontynuowano także dyskusję dotyczącą ustalenia zasad, harmonogramu i form współpracy wydawców naukowych i ministerstwa na rzecz realizacji postulatów zgłoszonych przez wydawców na spotkaniu 31 stycznia 2024 roku. Minister poinformował, że nadal trwa ocena dotychczasowych programów wspierających publikowanie naukowe, że  planowane jest powołanie nowej Rady NPRH, ale nie zostały podane żadne terminy. Grupa Robocza ds. programów, której przewodniczy Beata Jankowska-Konik, podejmie próbę spotkania w ministerstwie z osobą bezpośrednio odpowiadającą za ten obszar spraw, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat zaawansowania prac oraz planowanych terminów ogłaszania poszczególnych programów, a także przygotowania naszych postulatów w zakresie ich modyfikacji.

Zadania dla grup roboczych SWAiN PIK / SWSW:

  1. próba organizacji spotkania z KEN i właściwymi kompetencyjnie osobami w MNiSzW w sprawie zmian w zasadach tworzenia wykazu wydawców monografii naukowych. Sprawę prowadzi Ewa Bluszcz.
  2. powołanie odrębnej Grupy Roboczej ds. podręcznika akademickiego, którą będzie kierować Natalia Wojciechowska z Wydawnictwa Naukowego PWN, jeżeli przyjmie tę propozycję. Zainteresowane osoby proszone są o zgłoszenie się do prac tej Grupy. Pilną sprawą będzie oszacowanie kosztów pierwszej edycji programu pilotażowego.
  3. cyfryzacja procesów wydawniczych: min. M. Gdula zaproponował kolejne spotkanie w ministerstwie między 10 a 15 czerwca w gronie zainteresowanych osób i instytucji w celu omówienia stanu spraw i prac oraz sporządzenia rekomendacji dla ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Poza reprezentacją wydawców, pracowników ministerstwa i agend ministra nauki (OPI itp.) w spotkaniu udział mieliby wziąć przedstawiciele Biblioteki Narodowej, Wirtualnej Biblioteki Nauki, KDBASP, KWN przy KRASP itp. Propozycję agendy spotkania, która zostanie przedstawiona min. M. Gduli, przygotuje Beata Klyta wraz z Grupą Roboczą ds. Cyfryzacji.

 

[na zdjęciu od lewej: Klaudia Szawłowska, Piotr Dobrołęcki, Patrycja Gutowska, Ewa Bluszcz, Andrzej Chrzanowski, Maciej Gdula, Aurelia Grejner i Beata Jankowiak-Konik]

 

Podaj dalej
Autor: Andrzej Chrzanowski, fran