Piątek, 22 stycznia 2021
Nowy numer „Wiadomości ZAiKS”

Ukazał się kolejny numer „Wiadomości ZAiKS”, czyli „Magazynu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS”, opatrzony nr 28 z grudnia 2020 roku. Na okładce zamieszczono portret fotograficzny Jacka Cygana, z którym wywiad znajduje się wewnątrz „Magazynu”.

„W tym trudnym dla wszystkich czasie proponujemy wiele pozytywnych treści. Trzymajmy się razem, jak mówi w wywiadzie dla nas wiceprezes ZAiKS-u, Michał Komar. I kochajmy sztukę, bo człowiek, który czyta jest kimś takim, kogo trudno zmanipulować, o czym przypomina w rozmowie Jacek Cygan”, zachęca wydawca na stronie internetowej ZAiKS-u.

W słowie wprowadzającym Janusz Fogler, prezes Stowarzyszenia, domaga się jak najszybszego uchwalenia ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Pisze, że „pomoc twórcom i artystom wykonawcom potrzebna była i jest natychmiast!”. I dodaje: „niestety, po raz kolejny mieliśmy do czynienia jedynie z grą na czas ministerstwa i rządu. Po raz kolejny zostaliśmy opuszczeni w potrzebie”. I jeszcze: „Mógłbym wymienić nazwiska kilkunastu ministrów i innych polityków, którzy przez minione 12 lat skutecznie pilnowali przede wszystkim interesów światowych gigantów elektronicznych. Nie zważali na to, że tym samym biorą udział w zubażaniu kultury narodowej”. Szacuje, że „prezent polskich rządów z tego tytułu głównie dla dalekowschodnich elektronicznych gigantów wyniósł nie mniej niż 5 miliardów złotych. Tyle przez 12 lat straciła na pewno polska kultura. Z wielu innych wyliczeń wynika, że te straty mogły być znacznie większe!”. Prezes ZAiKS-u kończy ten wątek wezwaniem: „Panie ministrze, jak Panu pomóc? My wciąż czekamy z narastającym niepokojem”.

Wśród wielu informacji zawartych w tej publikacji z pewnością interesujące jest doniesienie o powstaniu nowej sekcji i nowym wydziale w strukturze ZAiKS-u. 2 listopada ubiegłego roku powstała Sekcja ds. Wydawców Muzycznych w Wydziale Dokumentacji i Repartycji, a jej kierownikiem została Marzena Krasowska. Sekcja – jak czytamy – funkcjonuje jako punkt pierwszego kontaktu w niemal wszystkich sprawach związanych z wydawcami muzycznymi. Powstał też odrębny Wydział ds. Internetu, który „zintegruje funkcje: licencjonowania twórczości w Internecie, inkasowania wynagrodzeń autorskich z tego tytułu, jak również efektywnego podziału tychże wynagrodzeń poprzez umiejscowienie wszystkich głównych procesów związanych z polem Internet w jednej komórce organizacyjnej”. Nowy Wydział wchodzi w skład pionu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, który podlega Rafałowi Kownackiemu, zastępcy dyrektora generalnego ZAiKS-u, a jego kierownikiem został Przemysław Tchoń, dotychczasowy prawnik Wydziału Międzynarodowego.

W nowym numerze „Wiadomości ZAiKS” jest sporo odniesień do literatury. W artykule Natalii Małek odnotowano Literacką Nagrodę Nobla dla amerykańskiej poetki Loise Glück wraz z tłumaczeniem jej dwóch wierszy przez autorkę tego tekstu – „Święto dziękczynienia” o „Brązowa obwódka”. Zamieszczono też wspomniane już wywiady z Michałem Komarem i Jackiem Cyganem, w cyklu „Historia jednego eksponatu” zaprezentowano reprodukcję rękopisu wiersza „Życie to nie teatr” Edwarda Stachury, przechowywanego w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wraz ze wspomnieniem Jerzego Satanowskiego, który napisał melodię do tego utworu i tak powstała pamiętna piosenka. Jest też tekst Piotra Bratkowskiego zatytułowany „Magia i gorycz Bożego Narodzenia” oraz „Erotyk drobny” Artura Andrusa, który zaczyna się od słów: „Wróćmy na chwilę do tych czasów / i wspominajmy je kochanie, / gdy akordeon 80 basów / był w pozytywnym stanie…”. Paweł Dunin-Wąsowicz napisał recenzję „Papierowi kryminaliści” książki autorstwa prof. Doroty Skotarczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowanej „Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL”, a Grzegorz Sowula przypomniał „Kochaną Lady Chatterlay”, książkę, która była uznawana za skandaliczną w minionych czasach.

W „Wiadomościach ZAiKS” jest jeszcze wiele informacji – o nagrodach i jubileuszach wybitnych twórców, a także dział poświęcony pamięci członków ZAiKS-u, którzy już odeszli, o czym napiszemy oddzielnie.

Wersja elektroniczna „Wiadomości ZAiKS:” nr 28 jest dostępna >>> tutaj.

Podaj dalej
Autor: (fran)