Wtorek, 12 grudnia 2023
Prezentujemy zwycięskie opinie w konkursie Ulubiona Księgarnia Warszawy

Do tegorocznej edycji plebiscytu Ulubiona Księgarnia Warszawy nadesłano ponad 1500 opinii o księgarniach i antykwariatach.

Jury wyłoniło spośród nich 20 najciekawszych. Ich autorzy otrzymają bony na zakupy w księgarniach i nagrody książkowe.

Najlepsze recenzje ulubionych księgarni:

Thebooks! Wejście tam wiąże się z dużym ryzykiem wydania pieniędzy – ale to dobrze, gdyż są to pieniądze zawsze dobrze wydane! Szeroki wybór książek w języku angielskim, wspaniałe osoby tam pracujące i atmosfera antykwariatu – czego chcieć więcej. Może dobrych cen. Proszę bardzo! Mój pobyt tam prawie zawsze kończy się spadkiem wartości mojego konta bankowego, a wzrostem dobrego samopoczucia! Zupełnie pozdrawiam osoby tam i zapewniam, że mimo kupionej lit. grozy, póki co śpię po nocach;) (Z)

***

Księgarnia Mamy To! jest klimatycznym miejscem prowadzonym przez kobietę z sercem i duszą, która sprawdza się w każdej sytuacji – gdy jest sztorm na morzu i gdy świeci słońce. Książki pani Asi są dobre na wszystko. W czasie pandemii pani Asia przywoziła książki do domu – obwoźna księgarenka w czasach „zagłady”. To było jak nadzieja, że za chwilę wszystko wróci do normy. I wróciło – cieszymy się naszą małą, lokalną księgarnią każdego dnia. Czy słońce, czy deszcz… (Beata Poborska-Kobrzyńska -Psychopracownia.pl)

***

Księgarnia Dwie Siostry – za zejście po schodkach i wejście w magię dzieciństwa, za cudowne literackie warsztaty, za wafle z karmelem, za poczucie, że nigdy nie przeczyta się wszystkiego, co by się chciało, ale że można chociaż spróbować, za przemiłe Panie Księgarki… (MG)

***

Księgarnia Dwie Siostry – za traktowanie dzieci jako pełnowartościowych i godnych uwagi czytelników, za klimat, kolory i lokalizację (APCz)

***

Pan z Księgarni Bullerbyn powiedział mi kiedyś zdanie, które zostawiło we mnie ciepło i uśmiech: książki dla dzieci to opowieści dla dorosłych o wrażliwym sercu. Lubię tam wracać – do Bullerbyn, do którego z Chmielnej wchodzi się jak do innego świata. Jednego z moich najbardziej ulubionych. (kakimppu)

***

Centrum Komiksu to miejsce, gdzie wiek, status społeczny, płeć nie mają znaczenia – liczy się wspólna pasja do niesamowitych historii opowiedzianych słowem i obrazem. Przy ladzie zupełnie obcy ludzie zaczynają rozmawiać o danym twórcy czy komiksie, a sprzedawcy to ludzie zajarani tematem o szerokiej i kompetentnej wiedzy w komiksowym świecie. Nazwa godna swego miejsca! (Małgorzata Centkowska)

***

Mamy To! – mała, kolorowa, ale zawsze o niej głośno i to za sprawą Księgarki Asi, która robi wszystko, aby niczego nie zabrakło. Księgarnia ta nie tylko po prostu „jest”, Oni robią coś piękniejszego…. Edukują, budzą świadomość jak ważne i cudowne jest czytanie. W dobie dzisiejszej przyszłości książki mogłyby zniknąć, ale dzięki takim Miejscom mają specjalną moc. Starają się nadążyć za każdą nowością w końcu hasło „Mamy to” zobowiązuje. Domyślam się ze to ciężki kawałek chleba, nie poddawajcie się! (Patrycja LG)

***

Najbardziej lubię Księgarnię Artystyczną w Zachęcie za dostępność obsługi osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które tam pracują, obsługują pętlę indukcyjną, mają wiedzę dot. zapewniania komfortu obsługi tzw. gościa – ze specjalnymi potrzebami –  jestem z tego miejsca bardzo dumna. Oby nigdy to się nie zmieniło!

***

Thebooks.pl – the place were for 10 zloty you get a ticket to escape to a whole new world that will consume you entirely till the last page. It’s the cheapest travelling option in Warsaw! (Svetlana)

***

Lubię Bajbuka! Kiedy tam wchodzę, pytają mnie — a gdzie córka, kiedyś tak często tu była u nas?! Mówię — zarąbana lekturami w szkole, nie ma czasu na czytanie poza nimi! A Bajbuk na to — niech wpada, żeby tak pogrzebać na tych naszych półkach, pobuszować, to jej dobrze zrobi! Za to ich lubię i to jej zawsze dobrze robi! (Marta Ignerska)

***

Księgarnia Tajfuny – za to, że oswaja to, co obce i dalekie; pokazuje różnorodność świata i perspektywę ludzi z krajów, których być może nigdy nie zobaczę; uczy, że świąt jest różnorodny i to właśnie jest w nim piękne. (Nana)

***

Księgarnia Bullerbyn – za lokalizację, mała księgarenka w rogu podwórka wśród kamienic; Za dostępność, urocza pochylnia przed wejściem; za ludzi, mogłabym godzinami rozmawiać o skandynawskich książkach dla dzieci z osobami, które tam pracują! (Izabela)

***

wilaBuki – za to, że właściciel jest najlepszym polecaczem:), za to ze wciąż mam ochotę kupować książki w prawdziwej księgarni, nawet jeśli w internecie ceny są o 30% niższe. Za to że na półkach stoją dokładnie te książki, które chciałabym mieć w domu i mam ochotę posiąść je wszystkie:) Za to, że wolę czasem nadrobić drogi, żeby zobaczyć nowości na wystawie. Za to, że wciąż są te małe księgarnie wypełnione od podłogi po sufit książkami. Bez podręczników szkolnych, bez decoupagu, kartek ślubnych i chrzcielnych (Ania Galuszka)

***

Centrum Komiksu – jak dobrze, że nie poszedł na prawo czy medycynę, tylko przejął prowadzenie rodzinnego interesu… Mowa o Kubie z Centrum Komiksu. Obserwowanie Kuby przy pracy, kiedy wędruje między półkami i wyciąga kolejne tytuły do polecenia, przypomina wizytę w sklepie z różdżkami pana Ollivandera. Szczere zainteresowanie klientem, indywidualne podejście, znajomość tematu – proszę państwa, w Centrum Komiksu dzieje się magia! Serdecznie zachęcam do wizyty, bo warto tego doświadczyć na własnej skórze. (Ola)

***

Bajbuk, kameralne gniazdko z książkami i bajkami, zagościł na Saskiej Kępie w tym samym momencie, w którym i ja się tam pojawiłam. A później moja córka Alina. I zanim ruszyłyśmy zwiedzać czytelnicze atrakcje po drugiej stronie Wisły, to właśnie Bajbuk był Jej pierwszym oknem na świat. A gdy w niedzielę księgarnia była zamknięta, na witrynie zostawały odbite ślady naszych ciekawskich nosów i ust. Za co po latach uprzejmie przepraszamy 😉 (Agnieszka Rogal)

***

Bęc Zmiana to miejsce kultowe, nie tylko ze względu na arcyciekawy wybór książek, to także wydawnictwo, po prostu malutkie miejsce z klimatem na tej napompowanej celebrytami Mokotowskiej. Całym sercem za!!! (Marcin Mikulski)

***

Antykwariat Zakładka – Dawno, dawno temu, codziennie przechodziłem ulicą Inżynierską. Pamiętam dłoń taty, którą trzymałem ja lub moja siostra, gdy odprowadzał nas do przedszkola. W drugiej trzymał teczkę, więc trzeba było z siostrą zawalczyć. Codziennie obok cukierni, której witrynę obślinialiśmy, do której od święta mogliśmy wejść i wybrać sobie jakieś ciastko. Zawsze brałem babeczkę. Cukierni już nie ma, ale jest Antykwariat Zakładka. I mogę tam zbierać pyszne okruchy mojego dzieciństwa. (Zigi)

***

We  Wrzeniu Świata wrze. Tam idę, gdy mi źle. Tam Szczygieł stoi w tle. I sprzedał mi raz książkę jedną, przy tym miejscu inne bledną. We „Wrzeniu Świata” wrze. (fiction_fighter_pl)

***

W Sklepie Podróżnika byłem świadkiem niezwykłej dla mnie sceny. W ciągu pół godziny troje klientów pytało o wskazówki i przewodniki po odległych zakątkach świata (Nowa Zelandia, Kaukaz i Ameryka Południowa (Patagonia). Za każdym razem kilka chwil trwała szybka narada pracowników i konkluzja: X tam był, on Panu/Pani opowie. Kapitalne. (Gian Podróżnik)

***

Cenię sobie Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego) ze względu na atmosferę otacząjącą ten lokal. Niezobowiązujące i otwarte nastawienie na szerzenie kultury, czytelnictwa i książek jest super – a tym właśnie jest Big Book. Do tego przecięcie się w księgarni książek z rozmowami, teatrem i działalnością edukacyjną (warsztaty, seminaria) pozwala znaleźć coś dla siebie wielu osobom, a ja mogę czerpać ze wszystkich z wymienionych pól. (Filip)

 

***

Laureaci 2023

kluboksięgarnia
Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7

antykwariat
Antykwariat Zakładka
ul. Inżynierska 1

księgarnia ogólnoasortymentowa
Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa
Krakowskie Przedmieście 7

księgarnia specjalistyczna
Księgarnia Dwie Siostry
al. 3 Maja 2

nagroda specjalna
Księgarnia Mamy to!
ul. 1 Praskiego Pułku 13a

***

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa. Partnerzy konkursu to: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

Skład komisji konkursowej:

Katarzyna Buszkowska – była dziennikarka, literaturoznawczyni, wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales UW, autorka bloga Literacki GPS;

Monika Czerska – pracowniczka Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, magister zarządzania, absolwentka studiów podyplomowych Zarządzania w Administracji Publicznej , kieruje ogólnowarszawskimi projektami kulturalnymi, w tym dotyczącymi rozwoju czytelnictwa;

Zbigniew Czerwiński – historyk, były prezes Wydawnictw Bellona i Wydawnictwa Świat Książki, obecnie wiceprezes Polskiej Izby Książki, a także wiceprezes Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, fundator Fundacji Historia i Kultura;

Piotr Dobrołęcki – redaktor naczelny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, Kwartalnika Literackiego Wyspa, członek zespołu serwisu Rynek-ksiazki.pl;

Justyna Dżbik-Kluge – dziennikarka zajmująca się tematami społecznymi i kulturalnymi, prowadząca spotkania autorskie, współautorka kilku książek;

Diana Krawiec; (aka Dobromiła Dobro) – prawniczka, historyczka sztuki, pisarka, radiowczyni, koordynatorka działu literackiego w Staromiejskim Domu Kultury, prezeska Stowarzyszenia Radio Kapitał, zajmuje się poezją, rysunkiem i sztuką radia;

Aleksandra Litorowicz – kulturoznawczyni, badaczka miejska i animatorka kultury, wykładowczyni na SWPS, prezeska fundacji Puszka;

Dorota Stasiak – pracowniczka Biura Kultury Urzędu.m.st. Warszawy, absolwentka studiów podyplomowych z literatury dla dzieci i młodzieży, tłumaczka z języka hiszpańskiego;

Zofia Szpojankowska – prezeska Zarządu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, pracująca w księgarstwie od ponad 50-ciu lat.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Księgarnia Mamy to!