Wtorek, 18 lipca 2023

17 lipca zmarł Lech Jęczmyk, tłumacz m.in. Hellera, Vonneguta, Bergera i Dicka, znawca fantastyki, długoletni redaktor “Fantastyki” i “Nowej Fantastyki”, a w latach 1990-92 jej redaktor naczelny. Miał 87 lat.

O śmierci Lecha Jęczmyka poinformował w mediach społecznościowych Wojciech Sedeńko, dziennikarz i popularyzator SF.

Lech Jęczmyk urodził się 10 stycznia 1936 roku w Bydgoszczy. W latach 1959-63 pracował Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, później został kierownikiem redakcji Wydawnictwa Iskry.

Równolegle w innych wydawnictwach (m.in. w Państwowym Instytucie Wydawniczym) publikował przekłady powieści autorów uznawanych współcześnie za klasyków literatury amerykańskiej – m.in. “Paragraf 22” Josepha Hellera w roku 1975.

Publikował m.in. w “Fantastyce” (gdzie w latach 1990-1992 pełnił funkcję redaktora naczelnego) i “Frondzie”. Autor zbioru “Eseje” (Poznań 2005).

Od 1978 roku był kierownikiem działu literatury anglojęzycznej w Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

W jego dorobku znalazły się przekłady takich autorów jak m.in. Philip K. Dick, Joseph Heller, Kurt Vonnegut; redagował słynne serie antologii “Kroki w nieznane” i “Rakietowe szlaki”. Był pierwowzorem postaci Paula Barleya w komiksie “Funky Koval”. Za swój dorobek został odznaczony srebrnym medalem “Gloria Artis”.

Podaj dalej
Autor: W. fot. Jacek Piekara
Źródło: PAP