Poniedziałek, 19 marca 2012
Dziennikarz-poliglota z minionej epoki
W piątek 16 marca w warszawskim szpitalu zmarł Zygmunt Broniarek, dziennikarz bardzo czynny i popularny w czasach PRL. Jak napisano we wspomnieniu zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” z 17-18 marca, „jego artykuły i komentarze o polityce Zachodu były zgodne z linią ówczesnej propagandy partyjnej”, co można uznać za bardzo obiektywne stwierdzenie, gdyż z pewnością należał do najbardziej dyspozycyjnych i gorliwych wykonawców tej linii. Jednak temperament osobisty powodował, że wykraczał czasem poza schematy propagandy, dzięki czemu jego wystąpienia zwracały uwagę. W „Gazecie Wyborczej” przypomniano też legendarny już tekst Stefana Kisielewskiego, który w stanie wojennym, gdy media starannie kontrolowała cenzura, zamieszczony w „Tygodniku Powszechnym”, a zatytułowany „Moje typy” i składający się wyłącznie z imion i nazwisk partyjnych propagandzistów. Na liście tej znalazł się Zygmunt Broniarek obok takich tuzów jak Jerzy Urban czy Ryszard Wojna.Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku. Był dziennikarzem „Życia Warszawy” i „Trybuny Ludu”, organu Komitetu Centralnego PZPR, dla której pracował również jako korespondent w Stanach Zjednoczonych w latach 1960-67 i ponownie od 1985 do 1990 roku. Był też korespondentem w Paryżu i w Sztokholmie. W latach osiemdziesiątych był stałym komentatorem w TVP. Po roku 1989 był stałym uczestnikiem konferencji prasowych czy wieczorów w warszawskim Klubie Księgarza, podczas których zabierał głos, chociaż nie zawsze na temat, odwołując się często do najbardziej znanych szlagierów z lat przedwojennych. Niemniej …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 868 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się