środa, 7 grudnia 2022

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została wybrana “essa” – poinformowało Wydawnictwo Naukowe PWN.

Wyraz ten używany jest w odniesieniu do czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd “mieć essę”, czyli mieć luz). Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu i jest wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a także pozdrowienie. Wyrażenie “essa” spopularyzował już kilka lat temu raper Wini, jednak dopiero w tym roku zyskało ono ogromną popularność w Internecie.

Przyznano również Nagrodę Jury, przeznaczoną dla słowa, które jurorzy uznają za najciekawsze językowo. Otrzymało ją słowo “odklejka” oznaczające stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

Coroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W połowie listopada konkursowe jury wybrało finałową dwudziestkę, spośród której internauci mieli wybrać zwycięzcę. Głosowanie trwało od 15 do 30 listopada.

Większość słów, które znalazły się w finałowej dwudziestce, ma swoje korzenie w Internecie, zazwyczaj na bardzo popularnych wśród obecnych nastolatków platformach TikTok i YouTube. Wiele z tych wyrazów jest przekształceniem słów angielskich lub połączeniem ich z polskimi. Są też nawiązania do bieżących wydarzeń na świecie, m.in. jedno z wyrażeń odwołuje się do wojny w Ukrainie.

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

W ubiegłym roku na podium znalazły się: “śpiulkolot”, “naura” i “twoja stara”.

Podaj dalej
Autor: ET