Poniedziałek, 10 stycznia 2000
Podatki Opublikowana w Dz.U. nr 110 z 30 grudnia 1999 r. i wchodząca w życie z dniem ogłoszenia nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uchwalona przez Sejm 23 grudnia 1999r., wprowadziła do dotychczasowych przepisów ponad 80 zmian. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia obowiązkowych składek od wszystkich umów zlecenia, agencyjnych, a także o świadczenie usług, w tym umów o dzieło. Zgodnie z nowym art. 8 ust. 2a ustawy umowy: o dzieło, zlecenia, agencyjne oraz o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, zawierane z własnym pracodawcą, powodują obowiązek ubezpieczenia społecznego. Wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz z tytułu wymienionych umów wykonywanych dla tego samego pracodawcy, traktuje się łącznie i od całej kwoty odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne. Umowa o dzieło zawarta z innym podmiotem niż własny pracodawca nadal nie rodzi obowiązku ubezpieczenia społecznego. Z tytułu umowy o dzieło nie można się ubezpieczyć nawet dobrowolnie. Należy przy tym pamiętać, że chodzi tu o prawdziwe umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 k.c., a więc takie, które dotyczą rezultatu, a nie świadczenia pracy za wynagrodzeniem. Umowy agencyjne, zlecenia oraz o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy k.c. o zleceniu, co do zasady powodują obowiązek ubezpieczenia społecznego. Jeżeli jednak łączone są z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy u innego pracodawcy, to obowiązkowe jest zawsze ubezpieczenie ze stosunku pracy, natomiast umowa cywilnoprawna wykonywana dla innego podmiotu powoduje dobrowolność ubezpieczenia społecznego. Osoby, które prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniają się jeszcze u innego podmiotu na podstawie umowy zlecenia czy agencyjnej, nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1010 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się