Poniedziałek, 27 marca 2017
WydawcaZnak
AutorWitold Urbanowicz
RecenzentPiotr Kitrasiewicz
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2016
Liczba stron704


Wspomnienia wojenne wybitnego pilota polskiego lotnictwa wojskowego były u nas edytowane już od początku lat sześćdziesiątych, jednak niniejszy tom zawiera ich najpełniejszy zbiór. Składają się na niego cztery książki: „Początek jutra” o kampanii wrześniowej, „Świt zwycięstwa” dotyczący powietrznej bitwy o Anglię, „Ogień nad Chinami” opowiadający o walkach przeciwko wojskom japońskim, a także „Myśliwcy” traktujący o losach autora w przedwojennej Polsce, głównie w dęblińskiej „szkole orląt”. Zebrane wszystkie w jednej edycji prezentują pełny obraz autora, nie tylko znakomitego lotnika, dowódcy Dywizjonu 303, formacji utrwalonej jeszcze podczas wojny w głośnym reportażu książkowym Arkadego Fiedlera, ale również utalentowanego pisarza z wyraźnym zacięciem historycznym.

Witold Urbanowicz nie tylko opisuje własne losy, a robi to umiejętnie i interesująco, w zgodzie z zasadami przygodowej narracji, ale również wplata w nią rozliczne refleksje natury politycznej i komentarze do ówczesnych wydarzeń, również tych poprzedzających wybuch II wojny światowej. Na spisanych przez niego kartach co rusz natrafiamy na ciekawostki i historyczne fakty, o których milczą monografie historyczne, nie mówiąc o szkolnych podręcznikach. Na przykład, w 1938 roku, w okresie tzw. kryzysu monachijskiego, Europa była do tego stopnia zaczadzona deklaracjami Hitlera o jego rzekomo pokojowych zamiarach, że społeczeństwo francuskie zebrało składki na zakup luksusowej willi na Riwierze dla premiera angielskiego Chamberlaina za to, że ten „uratował pokój”,  rzucając Trzeciej Rzeszy na pożarcie Czechosłowację. Jednak po upływie kilku zaledwie miesięcy Francuzi, podobnie jak Anglicy, dalecy już byli od składania hołdów brytyjskiemu przywódcy.

Ciekawy, opasły tom potwierdza tezę, że jego autor nie tylko „wspaniale walczył”, ale i „jeszcze lepiej pisał”. Dopełnia go wykaz, „dzień po dniu”, lotów bojowych Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię: od 2 sierpnia do 23 października 1940 roku.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ