Poniedziałek, 4 lipca 2022

Dom Wydawniczy Rebis poinformował, że 12 lipca ukaże się 23. wydanie książki Wiesława Adamczyka “Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.

Przypomnijmy, że publikacja otrzymała tytuł Książki Roku 2010 “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Wiesław Adamczyk był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną zginął w Katyniu. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze – tę drogę, tak jak autor, przeszło tysiące Polaków.

“W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec” – czytamy w opisie wydawcy.

„Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż ‘Kiedy Bóg odwrócił wzrok’” – z Przedmowy Normana Daviesa

Wiesław Adamczyk (1933‒2018) mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był chemikiem oraz doradcą podatkowym, a także uznanym sportowym brydżystą. Rebis wydał także jego “Kwiaty polskie na wygnaniu”.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Rebis