Wtorek, 3 sierpnia 2021
Rusza nabór wniosków

Do 16 sierpnia trwa nabór wniosków do Kierunku interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

Budżet Priorytetu na rok 2021 wynosi 26 mln zł.

W tej edycji programu większy nacisk położony został na zakup książek w formatach cyfrowych – zarówno e‑booków, jak i audiobooków.

„Oferta bibliotek publicznych, z których część włączyła e-booki – zarówno na nośnikach fizycznych, jak i w formie kodów dostępu do platform komercyjnych (Ibuk, Legimi) jest legalną i bezpłatną alternatywą dla e-booków pozyskiwanych z obiegu nieformalnego. Z tego względu zakup usługi dostępu do komercyjnych platform e-booków został włączony do zadań NPRCz 2.0. na lata 2021–2025” – czytamy w dokumencie dotyczącym programu.

[Przeczytaj także: Miliony na czytelnictwo – nr 12/21 dwutygodnika “Biblioteki Analiz”]

2 sierpnia minister kultury Piotr Gliński zatwierdził kryteria i zasady rozdziału środków oraz podział dotacji dla poszczególnych województw, przygotowane przez dyrektora Biblioteki Narodowej we współpracy z Zespołem Sterującym do spraw Zakupu nowości wydawniczych do bibliotek.

Kwota wkładu własnego, zadeklarowanego we wniosku, nie może być mniejsza niż 50 proc., 65 proc. lub 80 proc. wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę wnioskującą o dofinansowanie, w zależności od zaszeregowania gminy, powiatu, województwa do odpowiedniej kategorii „zamożności” jednostki samorządu terytorialnego.

W podziale dotacji na poziomie 16 województw brane pod uwagę są kryterium czytelnicze (wg liczby czytelników) i kryterium demograficzne (wg liczby ludności).

Biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu:
publikacji w formie książek, które ukazały się drukiem lub na innym nośniku (książki mówione, pisane alfabetem Braille’a, książki elektroniczne), multimediów, publikacji nutowych i kartograficznych, które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie, drukowanych czasopism kulturalnych i społecznokulturalnych, o charakterze ogólnopolskim o częstotliwości ukazywania się od miesięcznika do rocznika, 

usługi zdalnego dostępu do książek w formacie ebooków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków.

Szczegółowe informacje znajdują się w serwisie NPRCz 2.0 w zakładce Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.

Podaj dalej
Autor: ET