środa, 21 września 2022

8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października pod hasłem „To się musi powieść” w ponad 1000 bibliotekach w całej Polsce.

Do wielkiej akcji codziennie dołączają kolejne miejsca – biblioteki publiczne, szkolne, wyższych uczelni, instytucji, organizacji, najstarsze książnice, ale też biblioteki społeczne, zakładane oddolnie przez sąsiadów.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi.

W bibliotekach czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą, jej gwiazdami i integracja z sąsiadami, w tym gośćmi z Ukrainy.

Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra twórcza „To się musi powieść”, spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem, wieczór o/powieści z Małgorzatą Litwinowicz i Oleną Yeremenko, polsko-ukraiński flirt literacki z Juliuszem Słowackim, a także: rozgrzewki z opasłymi tomami, nocowania w bibliotece, ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania, łasuchy literackie i wiele innych nietypowych wydarzeń z książkami w roli głównej.

Uroczysta inauguracja 1 października o godz. 21 w odnowionych wnętrzach Biblioteki Narodowej w Warszawie w licznym gronie twórców. Wydarzenie będzie transmitowane do bibliotek w całej Polsce.

MAPA BIBLIOTEK z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.pl/mapa
SPOT „To się musi powieść”: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/spot
STRONA: nocbibliotek.pl

Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podaj dalej
Autor: ET