środa, 4 maja 2022

Prezydent RP Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wręczył Ordery Orła Białego Antoniemu Lenkiewiczowi i Antoniemu Liberze.

Pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki i znawca twórczości Samuela Becketta, został odznaczony “w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne dokonania w pracy literackiej, w szczególności za osiągnięcia translatorskie oraz dialog z europejskim dziedzictwem kulturowym, za działalność w obronie wolności słowa w PRL i zaangażowanie na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej”.

Antoni Libera został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę nie tylko jako człowiek wybitnie zasłużony na polu kultury, ale również jako współpracownik Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników w latach 70. ubiegłego wieku.

Orderem Orła Białego “w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej, za niezłomność w obronie praw człowieka i wolności słowa w PRL oraz zaangażowanie w sprawy publiczne i wierność suwerennej Polsce”  został także odznaczony Antoni Lenkiewicz, historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, autor kilkuset artykułów o tematyce społeczno–politycznej, prawniczej, filozoficznej i historycznej oraz książek biograficznych i monograficznych.

– Cieszę się, że w poczet kawalerów Orderu Orła Białego przyjmujemy dzisiaj Panów – wiernych synów Rzeczypospolitej, dwie znamienite i znakomite postaci naszej sceny naukowej, artystycznej, społecznej – podkreślał Andrzej Duda.

Autor: ET, fot. Jakub Szymczuk KPRP