Piątek, 24 września 2021
Otwarcie z udziałem prezydenta miasta

Nowo otwarty antykwariat Suszek Books już udostępnia swoją ofertę przy ul. św. Tomasza 26 w Krakowie. W otwarciu 22 września wzięli udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Olga i Łukasz Suszkowie, właściciele antykwariatu, który dotychczas funkcjonował jako sklep internetowy, wzięli udział w zorganizowanej przez Zarząd Budynków Komunalnych aukcji na najem lokali użytkowych, którą wygrali.

Antykwariat, ma powierzchnię 47 m kw. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Przez pewien czas w kamienicy mieszkał Czesław Miłosz, a przez lata mieścił się tu antykwariat Krzyżanowskich.

W Krakowie każdy miłośnik książek wie, że najlepsze okazy znajdzie albo na stoiskach bukinistów przy Hali Targowej i w okolicach Dworca Głównego, albo w antykwarycznym zagłębiu przy Sławkowskiej, św. Jana, św. Tomasza i Szpitalnej. A w tym zagłębiu właśnie się pojawił nowy adres: św. Tomasza 26″ – napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent Jacek Majchrowski.

“Lokal przy Tomasza jest spełnieniem jednego z naszych największych marzeń i nie do końca jeszcze potrafimy uwierzyć w to, że nam się udało. Jednocześnie otwarcie antykwariatu stacjonarnego w takiej lokalizacji jest naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań, jak na przykład aukcje bibliofilskie, pracownia, wydawnictwo. Jesteśmy szczęśliwi i mamy nadzieję, że zapiszemy się w antykwarskiej historii Krakowa” – powiedział Łukasz Suszek dla portalu Krakow.pl.

Wreszcie ziściło się marzenie antykwariuszy. Jak opowiadali Bibliotece Analiz (nr 11/21), już w marcu 2020 roku mieli brać udział w przetargu na lokal stacjonarny. “Przetarg został oczywiście odwołany, od tego czasu upatrzony przez nas lokal nie pojawił się ponownie w ofercie… Można powiedzieć, że cały czas szukamy lokalu, który spełni nasze oczekiwania”. Na pytanie, jakie to oczekiwania, Łukasz Suszek odpowiedział: “Musi być w dobrym miejscu, klimatyczny, z witryną i wejściem od frontu. Najlepiej przy Rynku Głównym”.

Przeczytaj także: Rynek antykwaryczny jest na fali wznoszącej  – wywiad z Olgą i Łukaszem Suszkami

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Bogusław Świerzowski