Poniedziałek, 16 stycznia 2023
Zapowiedź tomu „Zimno nadchodzi”

Cezary Maciej Dąbrowski przekazał redakcji Biblioteki Analiz poniższe ogłoszenie z prośbą o jego publikację.

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

zwracam się z prośbą o wsparcie wydania mojej nowej książki. Poezja w niej zawarta to synteza czasu, w jakim żyjemy – czasu wojny i zagrożeń. Bynajmniej nie jest to książka mroczna, nie odbiera nadziei. Wręcz przeciwnie, wierzę, że jest potrzebna, inaczej bym nie pisał. Powstała błyskawicznie, na przedwiośniu 2022 roku. Pod naporem wydarzeń pióro staje się wyraziste i ostateczne. Oczywiście, jak to bywa w moim przypadku, utwory są wielowątkowe, dygresyjne, sięgają historii, tej dalszej i tej bliższej, teraźniejszości, wybitnych postaci, także tych mniej znanych, dotyczą, operując skrótem: spraw żywotnych, ale i życiowych – nie stronią od oceny zjawisk i postaw, także od zachwytu nad pięknem, sztuką, dotykają spraw arcybolesnych, martyrologii naszego Narodu, bohaterstwa. Kluczem do ich przedstawienia, a właściwszym byłoby stwierdzić – tym, co zainspirowało mnie do jej powstania, są obrazy Mistrzów młodopolskich; że wymienię Jacka Malczewskiego (ze specyficzną, a bliską mi w opisie zjawisk, „ironią”), Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego… I tych Mistrzów, których dzieła przemówiły do mnie w sposób tak sugestywny, że nie mogłem oprzeć się przelaniu na papier swoich, świeżych, bo nie powielanych, spostrzeżeń. I w tym wszystkim jest człowiek, z jego lękami, oczekiwaniami, zawodami, marzeniami… W obliczu spraw ostatecznych, co, jak sądzę, symbolizuje sam tytuł: „Zimno nadchodzi”. Książka jest już u Wydawcy (LTW), jednak bez należnego wsparcia, wydanie jej będzie bardzo trudne, ze względu na ceny papieru, i jakość edycji; ma to być tom w oprawie twardej, obfitujący w kolorowe reprodukcje obiektów muzealnych. W planach jest też płyta, z czytanymi przeze mnie wierszami, przedmową i posłowiem.

Dowolne kwoty można wpłacać na konto: 08 1240 1079 1111 0010 6228 8779 , z dopiskiem: „Na książkę Cezarego Macieja Dąbrowskiego ‘Zimno nadchodzi’”. Poinformuję, gdy odpowiednie środki zostaną zgromadzone.

Dodam, że książka powyższa jest najważniejszą z 16. dotychczas przeze mnie napisanych, a wszystkie poprzednie prowadziły mnie właśnie do Niej, i pragnę, aby ukazała się jak najszybciej.

 Jej los jest w Waszych Rękach!

 

Cezary Maciej Dąbrowski – autor

Warszawa, 14 stycznia 2023 roku

foto: archiwum autora