Wtorek, 24 maja 2022
Wydawnictwo Vivat w Charkowie nie przestaje działać

Pod bombami i ostrzałem rakiet wydawnictwo Vivat w Charkowie nie przestało publikować książek. A teraz otworzyło nawet własną księgarnię.

– Z jednej strony wydawanie książek jest naszym zawodem i powołaniem – mówi DW założycielka i dyrektor zarządzająca wydawnictwa Vivat Julia Orłowa. – Z drugiej zaś praca ratuje nas przed szaleństwem – dodaje. Jej wydawnictwo zatrudniało przed wojną 177 stałych pracowników i około 200 wolnych strzelców. Wielu z nich już nie ma, niektórzy walczą na froncie.

Jednak wielu z nich wciąż pracuje – w „homeoffice“, który prawie cały czas mieści się w schronie przeciwlotniczym.

– Nasze działania redakcyjne mogą trwać nadal, skład i korekta tekstów być kontynuowane, umowy realizowane, ciągle mogą powstawać nawet ilustracje – mówi Orłowa.

Drukarnia w Charkowie została zniszczona przez ostrzał. Teraz wydawnictwo musi korzystać z innych drukarni w okolicach Kijowa i na zachodzie kraju. W okolice Lwowa został również ewakuowany magazyn wydawnictwa. Teraz można wznowić dystrybucję, zwłaszcza cyfrową. Ale nie tylko. 20 maja wydawnictwo ponownie otworzyło swoją księgarnię w Charkowie, w samym centrum zrujnowanego śródmieścia. Na jej otwarcie Serhij Żadan czytał swoje nowe wiersze.

– Tą symboliczną akcją chcemy zwrócić uwagę na problemy ukraińskich wydawców, którzy mimo ogromnych strat i spadku dochodów ratują ukraiński przemysł księgarski – mówi szefowa działu komunikacji wydawnictwa Vivat Hałyna Padałko. – Ludzie na Ukrainie bardzo potrzebują poczucia, że życie toczy się dalej – wyjaśnia. Jak twierdzi, w ostatnich tygodniach popyt na książki stale rośnie, zwłaszcza na książki dla dzieci i młodzieży. Od wybuchu wojny sam Vivat wydał już ponad 60 pozycji. Inne wydawnictwa w kraju również idą za tym przykładem.

– Mam nadzieję na odrodzenie ukraińskiej działalności wydawniczej w okresie powojennym. Odegramy też centralną rolę w odbudowie kraju – zapewnia Julia Orłowa. Szczególnie ważne jest jej zdaniem, żeby świat lepiej poznał ukraińską literaturę: – Mamy wielu wspaniałych autorów, zwłaszcza książek dla dzieci i młodzieży. Warto je odkryć.

Cały artykuł: https://www.dw.com/pl/ukraina-drukowanie-ksi%C4%85%C5%BCek-w-czasach-wojny/a-61909157

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: DW.com