Piątek, 2 grudnia 2022
Edukacja coraz bardziej dostępna

Naukę w sieci napędziła pandemia i trend wciąż zyskuje na znaczeniu. Według prognoz w ciągu najbliższych ośmiu lat rynek ten będzie rósł w tempie 13 proc. rocznie. Jak podaje GlobeNewswire, globalna wartość tego sektora w ub.r. sięgała 215 mld dol., ale do 2030 r. przebije pułap 645 mld dol.

Z najnowszych danych Spicy Mobile wynika, że 25 proc. Polaków w wyniku pandemii częściej korzysta z usług edukacji online. Escola, jedna z firm działających w tej branży, przyznaje, że wzrost zainteresowania kursami online w naszym kraju jest istotny. Liczba zakupów kursów w tej firmie w III kwartale br. skoczyła rok do roku o 43 proc. Wzrosła również średnia wartość jednego zakupu i to o 30 proc.

Pogarszająca się koniunktura nie dotknęła branży, rosnąca inflacja oraz wzrost cen kursów wcale nie oznacza recesji na tym rynku. Wręcz przeciwnie, kursy w internecie stają się tańszą alternatywą dla szkoleń stacjonarnych. Wiele branż wciąż pracuje zdalnie, pracownicy mają zatem więcej czasu na rozwój nie tylko kompetencji zawodowych, ale też swoich prywatnych zainteresowań i pasji.

I choć pandemia nakręciła ten rynek, to potem jednocześnie spowodowała jego hamowanie. “Po pandemii zaobserwowaliśmy, że ludzie mieli dość ciągłego bycia online” – przyznaje prezes Wellms.io. I zaznacza, że teraz ów trend powoli się odwraca. “Zaczynamy świadomie dostrzegać, że pewne czynności czy umiejętności możemy wykonywać i zdobywać online. A edukacja online oferuje nam coraz więcej możliwości. Już wkrótce uczenie się na okularach VR czy AR będzie powszechne, a być może szkolenia pojawią się również na takich urządzeniach jak smartTV czy nowoczesne lodówki. To sprawi, że edukacja będzie jeszcze bardziej dostępna dla każdego i w każdym momencie” – wskazuje.

Biblioteka Analiz zachęca do udziału w szkoleniach online przez nią organizowanych: https://rynek-ksiazki.pl/szkolenia/