Piątek, 23 września 2022

24 i 25 września odbędzie się 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. To przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 30. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2019 roku w łódzkiej hali Expo-Łódź, odwiedziło ponad 20 tys. osób.

Program festiwalu zbudowany jest z wielu elementów. Do najważniejszych należą:

  • Strefa komiksu: spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami tematu. Na festiwal co roku przyjeżdża ponad stu artystów z Polski i zagranicy.
  • Strefa gier: turnieje w gry „pecetowe” i konsolowe; turnieje, nauka i wolne granie w planszówki, spotkania z twórcami i wydawcami gier oraz badaczami tematyki gamingowej.
  • Strefa targowa: na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, gadżety, gry i książki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.
  • Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową: najważniejszy w Polsce konkurs dla twórców komiksu. Artyści przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia.
  • Wystawy: w zależności od roku – jest ich od kilkunastu do niemal trzydziestu. Prezentowane są przekrojowe wystawy komiksu zagranicznego, pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje tez wystaw tematycznych. Ekspozycje zlokalizowane są w różnych punktach miasta, m.in. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi, Poleskim Ośrodku Sztuki oraz w plenerze, klubach czy centrach handlowych.
  • Warsztaty i edukacja: zaproszeni na festiwal autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Festiwal organizuje też konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, połączony z komiksową edukacją.
  • Strefa Star Wars: panele dyskusyjnymi, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy – skierowane oczywiście do miłośników Gwiezdnych Wojen.
  • Strefa Manga Corner: wszystko dla wielbicieli komiksu japońskiego.
  • Cosplay: konkurs na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier.

Głównymi organizatorami MFKiG są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi (od 2016 roku) oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” (od 1991 roku). W latach 1991-2012 partnerem „Conturu” był Łódzki Dom Kultury, a w latach 2013-2015 – Dom Literatury w Łodzi. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Łodzi oraz głównego sponsora – Grupy Atlas.

Podaj dalej
Autor: ET