Poniedziałek, 18 stycznia 2021
Koniec z odsprzedawaniem artykułów prasowych bez płacenia za nie wydawcom

Sąd Apelacyjny prawomocnie zakazał udostępniania firmie Press-Service Monitoring Mediów tekstów z “Dziennika Gazety Prawnej” bez umowy licencyjnej. Spór w tej sprawie rozpoczął się dziewięć lat temu.

Jak informuje wydawca – „sąd w sentencji wyroku zakazał udostępniania przez Press-Service wszystkich tekstów opublikowanych w DGP. Mają one zostać usunięte z bazy firmy. Sąd zabronił też dalszego zwielokrotniania i udostępniania kolejnych wydań. Press-Service ma też powiadomić swoich klientów, że przekazywał im artykuły DGP w sposób bezprawny. Musi też opublikować oświadczenie podobnej treści w prasie”.

“Administracja publiczna i prywatne przedsiębiorstwa rzadziej niż kiedyś kupują gazety, zamawiając zamiast tego usługę monitoringu mediów. Odbiorca określa, które periodyki go interesują, jakiej tematyki mają dotyczyć artykuły, a nawet jakie słowa kluczowe mają się w nich pojawiać. Firma zajmująca się monitoringiem szuka takich tekstów. Kiedyś skanowała je z papierowych wydań, teraz najczęściej po prostu kopiuje z ich elektronicznych wersji. Pogrupowane zgodnie z indywidualnym zamówieniem przesyła na podany adres e-mail bądź zamieszcza na stronie internetowej, do której dostęp ma klient” – czytamy w serwisie Gazetaprawna.pl.

“Mam przekonanie, że wyrok kończy tę epokę bezsilności wydawców i nieudolności wymiaru sprawiedliwości oraz bezkarności tych, którzy z łamania prawa uczynili sobie sposób na biznes. Szkoda, że tak późno. Szkoda, że tak wielkim kosztem całego świata mediów, a tym samym i opinii publicznej. Ale dobrze, że w końcu prawomocny wyrok przywraca minimum ładu i przyzwoitości” – komentuje Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny “Dziennika Gazety Prawnej”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ma nadzieję, że wyrok sądu skłoni Press-Service do zawarcia umowy licencyjnej i płacenia należnych honorariów wydawcy „DGP”, ale także innym wydawcom.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wirtualnemedia.pl, Gazetaprawna.pl