Piątek, 19 czerwca 2020
Wsparcie do nauczania przedmiotów humanistycznych

Polska gra wideo This War of Mine znajdzie się w kanonie nieobowiązkowych lektur szkolnych w ostatnich klasach licealnych. To pierwszy tego typu projekt na świecie. O projekcie poinformowały oficjalnie zarówno kancelaria premiera RP, jak i producent gry – 11 bit studios.

“Nasza gra opowiada o rzeczach ważnych i uniwersalnych, tak jak literatura. Tytuł będzie dostępny za darmo dla uczniów i szkół. To przełomowy krok mający potwierdzić kulturotwórczy potencjał gier” – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Miechowski, partnerships manager w 11 bit studios.

Prezes zarządu 11 bit studios Grzegorz Miechowski mówi: ” Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie”.

Gra gra wideo This War of Mine  wprowadzona została na rynek w 2014 roku. Tytuł był inspirowany oblężeniem Sarajewa trwającym od 1992 do 1996 roku.

Według Pawła Miechowskiego, This War of Mine stało się pewnym fenomenem kulturowym, grą, która (nie jedyna zresztą) potrafi swoim językiem – czyli językiem interakcji – opowiadać o rzeczach ważnych, o moralności, o cenie człowieczeństwa, o altruizmie lub jego braku. “W tym kontekście jest tworem kultury zdolnym do opowiadania o tych rzeczach tak jak literatura piękna – ocenia Miechowski. “Od premiery w 2014 r. This War of Mine zdobyło dziesiątki nagród, najbardziej prestiżowych w branży, nominację do Paszportu Polityki, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii kultury cyfrowej, znakomite recenzje w The New York Times, The Guardian i innych wpływowych mediach, a do tego gra była olbrzymim sukcesem komercyjnym, podbiła listy przebojów. To nie mogło przejść niezauważone”.

Gra ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Będzie lekturą przeznaczoną dla osób pełnoletnich, ponieważ produkt w większości krajów, w których jest dostępny, klasyfikowany jest w kategorii “od 18 lat” ze względu na poruszaną tematykę.

Włączenie gry do spisu lektur wspiera Prezes Rady Ministrów i Ministerstwo Edukacji. Gra będzie polecana do nauczania przedmiotów humanistycznych: socjologii, etyki, filozofii, historii, i dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wirtualnemedia.pl