środa, 28 lutego 2007
Organizacje branżowe a podręczniki
Warszawa, 27 lutego 2007 r. Apel do Wydawców i Księgarzy Drodzy Wydawcy i Księgarze, Rada Izby Księgarstwa Polskiego pragnie niniejszym pismem zwrócić uwagę wszystkich wydawców zrzeszonych w PIK (wydawców literatury pięknej oraz literatury naukowej), dla których hurt i detal księgarski jest ważnym kanałem sprzedaży produkcji wydawniczej, na zagrożenie, jakie dla tego kanału dystrybucji stanowią projektowane przez MEN zmiany ustawy oświatowej. Rządowy projekt nowelizacji ustawy oświatowej (druk1277) trafił jako pierwszy pod obrady komisji nadzwyczajnej "Solidarne Państwo" i zgodnie z opinią MEN wymaga pilnych i szybkich prac legislacyjnych. Nowelizacja ustawy oświatowej (art. 1 pkt. 8 i 9), która drastycznie ingeruje w rynek książki, została w trybie błyskawicznym przyjęta przez Spec Komisję w pierwszym czytaniu bez uwzględnienia krytycznych uwag, zgłaszanych na posiedzeniu komisji przez: księgarzy (IKP, SKP), wydawców (PIK) i nauczycieli (ZNP). Izba Księgarstwa Polskiego w stanowisku przekazanym Komisji Sejmowej (i co chyba ważniejsze) w trakcie ustnego uzasadnienia tego stanowiska podczas posiedzenia komisji - negatywnie zaopiniowała wszystkie proponowane przez MEN zmiany ustawy interesujące branżę książki, tj. art. 1. pkt. 8 - ograniczający konkurencję wydawców na rynku oraz art. 1 pkt. 9 - zmierzający do pominięcia hurtowników i księgarzy w obrocie podręcznikami nowymi.Nie znajdując żadnych merytorycznych uzasadnień w projektowanych przez MEN zmianach ustawy, które idą w kierunku ograniczenia ilości podręczników oraz zmiany organizacji rynku obrotu podręcznikami nowymi, staraliśmy się wykazać posłom wszystkie niedorzeczności proponowanych przez MEN zapisów oraz realne zagrożenia, jakie one niosą za sobą dla polskiej szkoły i uczniów. W uzasadnieniu podnieśliśmy również problem zjawiska szarej strefy, związany z zaangażowaniem szkół w proces handlu podręcznikami szkolnymi. Niestety, Polska Izba Książki dotychczas nie zajęła jednoznacznego stanowiska wobec projektowanych zmian dot. dystrybucji podręczników nowych - czyli nałożenia na szkoły obowiązku prowadzenia handlu podręcznikami (art.1 pkt 9). Polska Izba Książki wręcz unika w pisemnym oraz ustnym uzasadnieniu nazwania takiego pomysłu MEN złym i korupcjogennym! Zwracamy uwagę, że Polska Izba Książki, która oprócz wydawców edukacyjnych reprezentuje również pozostałych wydawców oraz księgarzy (sekcja księgarzy przy PIK) w swoim wystąpieniu nie zajęła stanowiska broniącego interesów księgarzy oraz wydawców książki „poza-edukacyjnej” przed zakusami rządu, …
Wyświetlono 25% materiału - 334 słów. Całość materiału zawiera 1336 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się