środa, 28 lutego 2007
Piotr Marciszuk odpowiada
Warszawa, 28 lutego 2007 r. Odpowiedź na Apel Rady IKP Całe środowisko książki znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji, której być może nie przetrwa (obym okazał się marnym prorokiem). Wielokrotnie wydawcy i księgarze wypowiadali się na forum publicznym jednym głosem, broniąc nie tylko wspólnych interesów, ale całego rynku i samej książki. Apel wystosowany przez Radę IKP martwi szczególnie, bo jest agresywny i oparty na insynuacji. Nie jest bowiem prawdą twierdzenie, iż Rada PIK nigdy nie wypowiadała się o zagrożeniu, jakie dla organizacji dystrybucji stanowi program „Tani podręcznik” MEN. Rada PIK złożyła w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży opinię, w której połowa tekstu mówi o zagrożeniu, jakie dla księgarstwa niesie zapis o tym, iż dyrektor szkoły ma obowiązek informowania o najlepszych dostawcach. Mowa jest też tam o zagrożeniu korupcją (opinia w załączniku). Jest to wciąż ważna opinia wobec prac toczących się w tejże Komisji. Również w przywoływanej w linku opinii PIK o projekcie rządowym z 7.XI.2006 (rozpatrywanym przez Komisję „Solidarne Państwo”) jest wyraźnie mowa o zagrożeniu korupcją i braku koncepcji dystrybucji w programie MEN. Rada PIK nie wypowiada się natomiast publicznie na temat samego zjawiska handlu w szkołach, ponieważ czym innym jest sprzeciw wobec propozycji rządowych i poselskich, aby zinstytucjonalizować zjawisko korupcjogenne (czyli wybór przez dyrektora najlepszego dostawcy dla całej szkoły), czym innym natomiast stosunek do samego handlu w szkołach, który – jak wszystkim wiadomo – ma swe formy uczciwe i legalne, jak i nieuczciwe i szarostrefowe. Nie wyobrażam sobie, aby Izba gospodarcza mogła potępiać legalne formy handlu, które leżą w interesie jej członków. Rada PIK może jedynie optować za tym, aby handel w szkole (dopóki nie zabrania go prawo) przybierał formy wyłącznie legalne i uczciwe. Dobrze też wszystkim wiadomo, iż …
Wyświetlono 25% materiału - 281 słów. Całość materiału zawiera 1126 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się