Piątek, 12 kwietnia 2024

W czwartek 11 kwietnia Stefan Chwin obchodził swoje 75. urodziny. Był to jednocześnie dzień, w którym do druku poszła książka złożona z tekstów jubilata o Gdańsku.

Na nową książkę Stefana Chwina składają się teksty już znane, ale zebranie ich w jednym tomie stworzyło zupełnie nową jakość. „Mój Gdańsk” stanowi obszerny wybór beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi Stefana Chwina o Gdańsku. Publikację wzbogacają zdjęcia miasta, zrobione przez pisarza. Całość wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, a wybór tekstów jest efektem pracy Krystyny Chwin – poetki i wydawcy, prywatnie żony pisarza.

To już druga książka Stefana Chwina, przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W roku 2022 czytelnicy poznali znakomity zbiór esejów „Wolność pisana po Jałcie”.

Premiera książki planowana jest na 7 maja, w dniu benefisu na 75-lecie Stefana Chwina. Jubilat spotka się z publicznością o godz. 18 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Rozmowę ze Stefanem Chwinem poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Fragmenty książki przeczytają aktorzy trójmiejskich teatrów.

Organizatorami uroczystości są Samorząd Województwa Pomorskiego Miasto Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Stefan Chwin urodził się w Gdańsku 11 kwietnia 1949 roku. Profesor historii literatury związany z Uniwersytetem Gdańskim, jeden z najwybitniejszych uczniów Marii Janion, wykładowca akademicki, grafik. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich, autorem powieści i esejów: “Krótka historia pewnego żartu”, “Hanemann”, “Esther”, “Złoty pelikan”, “Dolina Radości”, “Panna Ferbelin”, “Srebrzysko”, “Opowiadania dla Krystyny”, “Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, “Wolność pisana po Jałcie”, “Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”, a także “Kartki z dziennika” oraz “Dziennik dla dorosłych”.

Książki i eseje Stefana Chwina publikowane są w Europie, w obydwu Amerykach i Azji. Najbardziej gdańska z nich, obrosła legendą powieść “Hanemann” (wyd. I 1995), została przetłumaczona na 15 języków.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Gdansk.pl