Wtorek, 5 maja 2020
Jarosław Molenda opowiada o swojej najnowszej książce w programie EX LIBRIS

Jarosław Molenda, autor książki „Kaligula. Pięć twarzy cesarza”  wydanej przez wydawnictwo LIRA, był gościem sobotniego programu „Ex Libris” emitowanego przez  TVP Historia.

„Ex Libris”  to magazyn telewizyjny poświecony wydawnictwom i tytułom o tematyce historycznej. Tym razem Jarosław Molenda, znany pisarz i publicysta, opowiadał o swojej najnowszej książce, w której przedstawia jednego z najbardziej kontrowersyjnych rzymskich cesarzy.
Historia osądziła Kaligulę dość surowo, czy jednak rzeczywiście był tak jednoznacznie negatywną postacią? Przez wieki rządziło wielu tyranów, ale nawet w tak skandalicznym gronie Kaligula ma miejsce wyjątkowe. To podobno on wyniósł instytucję cesarskiej władzy na wyżyny deprawacji, a kompletna nieprzewidywalność jego nastrojów napawała otoczenie przerażeniem. Taki obraz cesarza został odmalowany przez starożytnych, a utrwaliła go kultura popularna. Dopiero od niedawna historycy nabierają dystansu do tak jednostronnej oceny Kaliguli, nazywanego także „Sandałkiem”.

Więcej na temat książki „Kaligula. Pięć twarzy cesarza” autorstwa Jarosława Molendy można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

Podaj dalej
Źródło: Wydawnictwo Lira