Wtorek, 11 stycznia 2022
Prezes IPN Karol Nawrocki powołał na stanowisko dyrektora Wydawnictwa IPN Karolinę Imianowską. Pełniącym obowiązki dyrektora Biura Badań Historycznych IPN został dr Sebastian Pilarski.

Karolina Imianowska zastąpiła na stanowisku Izabelę Matuszewską, która obecnie jest zastępcą dyrektora Wydawnictwa IPN. W Biurze Badań Historycznych do tej pory p.o. dyrektora był dr hab. Jan Szumski.

Karolina Imianowska jest magistrem turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz absolwentką studiów podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Busisness International. Obecnie podnosi swoje kwalifikacje na studiach MBA Master of Busisness Administration na wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Współpracowała z instytucjami kultury, biurami podróży oraz agencjami eventowymi. Jako pilot wycieczek zwiedziła setki muzeów, obiektów kulturalnych, miejsc pamięci oraz głównych atrakcji turystycznych w Polsce i na świecie. Od 2016 zaangażowana jest w zbudowanie strategii funkcjonowania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kierowała działem Marketingu i Sprzedaży w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odpowiedzialna była za prowadzenie sklepu muzealnego z publikacjami i materiałami promocyjnymi zarówno w ofercie stacjonarnej, jak i online.

Dr Sebastian Pilarski jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Łódzkim. W IPN pracuje od 2007 roku. Do jego głównych obowiązków należało między innymi prowadzenie badań własnych oraz koordynacja działań wydawniczych pionu archiwalnego łódzkiego IPN. Od 20 czerwca 2017 r. pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Łodzi. W tym okresie był pomysłodawcą i organizatorem szeregu przedsięwzięć naukowych, w tym 10 konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Kierowane przez niego biuro zorganizowało w latach 2017–2021 m.in: 2 międzynarodowe konferencje naukowe, 17 konferencji ogólnopolskich, 9 paneli dyskusyjnych, 2 seminaria naukowe i sympozjum. Z jego inicjatywy w lipcu 2017 r. uruchomiono oddziałowy projekt badawczy pt. „Łódź i region łódzki na tle historii Polski 1914/1918–1989” – dotychczas w jego ramach ukazało się 5 publikacji zwartych. Zajmuje się polityką zagraniczną Polski w okresie międzywojennym, represjami aparatu bezpieczeństwa PRL wobec osób zaangażowanych w życie społeczno-polityczne II Rzeczypospolitej oraz dziejami NSZZ „Solidarność”. Jest autorem 10 publikacji książkowych, kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: PAP