Wtorek, 16 kwietnia 2019
Polska na szarym końcu, prym wiedzie Turcja i Rosja

Platforma Picodi.com przeprowadziła badanie dotyczące zakupu książek w Polsce i w kilkudziesięciu krajach świata. Badanie opiera się opiera się na danych wewnętrznych platformy Picodi.com o transakcjach w księgarniach internetowych oraz na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród 7800 osób z 41 krajów świata w marcu 2019 roku.

Popyt na książki w e-księgarniach najbardziej rośnie w listopadzie i grudniu (w te dwa miesiące odbywa się niemal jedna trzecia wszystkich transakcji w skali roku). Podczas najważniejszej internetowej wyprzedaży roku Black Friday książki nie należą do szczególnie popularnych kategorii produktów. Niemniej jednak wzmożona aktywność internautów przekłada się również na obroty e-księgarni, czyniąc z listopada najgorętszy dla nich okres. Znaczące obniżenie zainteresowania książkami odnotowano natomiast wiosną (kwiecień – 5 proc.)

Zmiana popytu na książki na przestrzeni roku

 

Skąd Polacy biorą książki? 46 proc. ankietowanych przyznało się, że kupuje książki w sklepach. Rzadziej pożyczano książki w bibliotekach (11 proc.) i od znajomych (5 proc). Pozostałe 38 proc. przyznało się, że nie czyta zbyt wiele lub wcale nie interesuje się książkami.

Na pytanie „Czy w ciągu ostatniego roku kupiłeś co najmniej jedną książkę?” twierdząco odpowiedziało 63 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn. Właśnie tacy respondenci stanowili grupę docelową, której zadano pytania na temat preferowanych postaci książek, miejsc zakupu oraz odmian gatunkowych.

Kupowanie książek w Polsce – gdzie, po co i jakie książki kupujemy

Kupowanie książek w postaci audiobooków staje się na świecie z roku na rok coraz bardziej popularne, niemniej jednak w Polsce ten rodzaj książek jeszcze nie zdobył większego uznania. W ciągu ostatniego roku audiobooki w postaci elektronicznej lub na płycie CD kupiło po 1 proc. respondentów. W większości to właśnie tradycyjne papierowe książki stanowią główny obiekt zainteresowań czytających Polaków. Przy czym 75 proc. przyznało się, że dokonywało zakupów książek w sklepach internetowych, a ze stacjonarnych księgarni w ostatnim roku skorzystało 64 proc. respondentów.

Najczęściej książki kupuje się pod wpływem własnego namysłu (70 proc.). Niemałą rolę podczas podejmowania decyzji zakupowej odgrywają rekomendacje znajomych (39 proc.), nominacje literackie (9 proc.) czy też adaptacje filmowe inspirowane literaturą (5 proc.). W świetle rosnącej popularności Internetu i mediów społecznościowych ważną rolę odgrywają też recenzje blogerów (23 proc.). Okazyjną cenę jako jeden z czynników decydujących o zakupie książki wskazało 55 proc. respondentów. Jest to bardzo ważny wskaźnik, gdyż 37 proc. respondentów uważa, że ceny książek są zawyżone. Przy czym większość zapytanych osób tak czy inaczej jest zadowolona z poziomu cen książek w Polsce. I tylko 6 proc. uważa, że książki Polsce są bardzo drogie.

Większość czytających wybiera literaturę piękną (51 proc.). Dużym zainteresowaniem wśród czytających Polaków cieszą się również literatura popularnonaukowa oraz książki hobbystyczne (odpowiednio 37 proc. i 36 proc.). Wśród pięciu najpopularniejszych odmian znalazły się kryminały, sci-fi i fantasy, powieść współczesna, literatura przygodowa oraz thrillery. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się z kolei komiksy oraz poezja.

Zdecydowana większość (76 proc.) kupuje książki sporadycznie – kilka razy w roku. Kupować książki raz na miesiąc jest gotowych 16 proc. respondentów.

Absolutna większość (86 proc.) jest zadowolona z oferty książek w Polsce. Tylko 14 proc. respondentów uważa, że polskie wydawnictwa nie publikują wystarczającej liczby pozycji.

Picodi.com wskazuje też kraje, w których najczęściej kupuje się książki. Są to Turcja, Rosja i Hiszpania. Polska w tym rankingu znajduje się na szarym końcu – zaledwie 57 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku kupiło przynajmniej jedną książkę. Niżej od Polski w tym rankingu są tylko Niemcy, Finlandia i Singapur.

Czytelnictwo na świecie – ranking krajów gdzie się najwięcej kupuje książek

 

Cały raport jest dostępny pod tym linkiem: https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/kupowanie-ksiazek-w-polsce-i-na-swiecie