Czwartek, 20 października 2022

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na spotkanie autorskie dr. hab. Jana Zielińskiego z okazji wydania książki „Magiczne Oświecenie”, jakie odbędzie się dzisiaj, czyli w czwartek 20 października o godz. 18 w Café Muzeum w ratuszu przy Rynku w Ostrowie Wielkopolskim. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wydawca informuje: autor, po latach zajmowania się Młodą Polską, literaturą współczesną i pisarzami romantycznymi, wkracza na historycznoliteracki grunt Oświecenia. Oryginalność swojego spojrzenia zaznacza już w tytule książki, odkładając mędrca szkiełko i oko na rzecz swobodnej eksploracji tekstów i ich interpretacji. Podąża za tymi, którzy w ciągu ostatnich dwustu pięćdziesięciu lat łamali stereotyp Oświecenia. Czerpie z ich dorobku, proponując kilka „punktowych oświetleń, nie kusząc się żadną miarą o usystematyzowany wykład historiozoficzny”. Jak zauważają recenzenci, Jan Zieliński posługuje się mikrohistorią, by „przez mikroszczegół , element śladowy, doprowadzić odbiorcę do syntetycznej, wyjaśniającej całość konkluzji: szarabany, marionetki, futerał szabli cara, figury woskowe są tutaj jakby śnieżnymi kulami, które z wolna porywają lawinę”. Błyskotliwa erudycja autora rozsmakowuje czytelnika w lekturze, lecz również wymaga od niego wiedzy, uwagi i czasu. Przewodnikiem literackim zbioru jest – podjęta pod znakiem Rousseau – znana w Europie relacja z podróży dwóch młodych polskich magnatów, braci Mniszech, do górzystych rejonów kantonu Neuchâtel w roku 1764. Szwajcarski wątek książki przenika do współczesności, ponieważ „Magiczne Oświecenie” zostało zainspirowane cyklem wykładów autora, jakie wygłosił kilka lat temu na uniwersytecie we Fryburgu. Refleksjom zatytułowanym „Między sarmatyzmem a Oświeceniem. Kultura polska wieku XVIII” towarzyszyły publikowane w rozproszeniu eseje i artykuły, które zebrano w niniejszej książce.

Jan Zieliński (ur. 19 czerwca 1952 roku w Gdyni), historyk literatury, krytyk, tłumacz i dyplomata. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, od 1976 roku związany z Instytutem Badań Literackich PAN.  Współpracownik podziemnego ruchu wydawniczego (Niezależna Oficyna Wydawnicza, Fundusz Inicjatyw Społecznych). W 1982 roku obronił pracę doktorską, wydaną jako „Pępek powieści: z problemów powieści autobiograficznej przełomu XIX i XX wieku” (1983). Członek redakcji „Res Publiki” i współpracownik „Zeszytów Literackich”. W latach 1991-1993 był I sekretarzem, a następnie do 1997 roku radcą ds. kultury Ambasady RP w Bernie. Po zakończeniu misji dyplomatycznej pozostał w Szwajcarii, wykładał na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie habilitował się w roku 2006. W latach 2007-2021 profesor literatury powszechnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Autor prac historyczno-literackich i literackich, m. in.: „Leksykon polskiej literatury emigracyjnej” (1989, 1990),  „Józef Czapski: krótki przewodnik po długim życiu” (1997), „Nasza Szwajcaria: przewodnik śladami Polaków” (1999), „SzatAnioł: powikłane życie Juliusza Słowackiego” (2000, II wyd. poszerzone 2009),  „Rekontra i inne mackiewicziana” (2004). Tłumacz ( m. in. Philip K. Dick, Philip Roth, James Jones) i edytor wielu prac poświęconych polskiej literaturze XIX (Słowcki, Norwid) i XX w. Laureat Europejskiej Nagrody Literackiej im. Petrarki (2013). Od 2004 roku jest członkiem jury Nagrody Fundacji Kościelskich. Publikuje też felietony w „Kwartalniku Literackim Wyspa”.

Podaj dalej
Autor: fran